Komfort podczas pracy biurowej to wygodny fotel, duże biurko, ale również odpowiedni laptop. Komputery stacjonarne odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują praktyczniejsze sprzęty mobilne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do prac biurowych i jak trafić na "coś dla siebie". 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do prac biurowych?

Laptop do prac biurowych wyróżnia się innymi cechami niż laptop – dajmy na to – do gier. Do pisania, wypełniania tabel w Excelu, spotkań online i przeglądania Internetu nie potrzebujemy niesamowitej karty graficznej czy świetnego procesora. 

W przypadku laptopów biurowych pierwsze skrzypce gra wygodna klawiatura, odpowiedniej wielkości ekran, wytrzymałość baterii i obudowa. Jakie powinny być te elementy, żeby pracowało nam się zacnie? O tym w kolejnych akapitach. 

Jaka powinna być klawiatura w laptopie biurowym?

Klawiatura w laptopie do prac biurowych powinna być przede wszystkim ergonomiczna, czyli wygodna i funkcjonalna. Co to oznacza w rzeczywistości? Klawiatura powinna być przystosowana do naszych potrzeb i pracy, którą wykonujemy. 

Przykłady. Jeśli zajmujesz się księgowością, na pewno docenisz klawiaturę z rozbudowanym blokiem numerycznym. Jeśli piszesz artykuły, zwróć uwagę na wielkość klawiszy i możliwość podniesienia, aby była ustawiona lekko pod kątem względem biurka. Drobna rzecz, a znacznie poprawia komfort pracy. Szczególnie przy czasochłonnych tekstach. 

Istnieją również klawiatury odporne na zalanie, więc jeśli zdarza Ci się popijać kawę lub herbatę w odkrytym kubku, pomyśl nad tym rozwiązaniem. Zalana klawiatura to jeden z najczęstszych powodów uszkodzeń laptopów.  

Wypada zwrócić uwagę również na dobrze działający touchpad. Nie zawsze mamy pod ręką myszkę. A tak łatwo zapomnieć wrzucić ją do torby na laptopa przed wyjściem do biura. 

Jakie złącza powinien mieć laptop do biura? 

Przy wyborze laptopa do biura, sprawdź, jakie złącza ma do dyspozycji. 

Wiadomo, że podstawa to wejście USB, które umożliwia wpięcie np. pendrive’a, czy drukarki. Podczas biznesowych prezentacji konieczne może okazać się także wejście HDMI lub Display Port, dzięki którym podłączysz laptop do monitora lub rzutnika. 

W nowoczesnych laptopach spotkasz także złącze Thunderbolt, które pozwala na szybkie przesyłanie danych lub Ethernet do przewodowego połączenia z Internetem. Standardem są wejścia słuchawkowe, w niektórych branżach konieczne (np. związanych z dźwiękiem lub wideo). 

Jaki ekran będzie najlepszy w laptopie biznesowym? 

Kolejny casus to ekran. Duży ekran (15,6 cala) to wygoda pracy, ale dyskomfort podczas przenoszenia, bo wówczas laptop jest większy i cięższy. Dlatego musisz zastanowić się, na czym bardziej Ci zależy: komforcie pisania czy przenoszenia? 

Ważna będzie matowość ekranu, która zapobiega odbijaniu się światła, dzięki czemu ekran jest wyraźniejszy. Matowy ekran to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią popracować na świeżym powietrzu w słoneczne dni. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Przeglądają oferty laptopów, koniecznie zerknij na wytrzymałość baterii. Szczególnie jeśli zdarza Ci się pracować bez dostępu do prądu. Specjaliści podkreślają, że solidny i nowoczesny laptop powinien wytrzymać co najmniej 5-6 godzin bez ładowania. Zwłaszcza że prace biurowe nie wymagają dużych pokładów energii. Najlepsze (i zarazem najdroższe) modele potrafią wytrzymać nawet kilkanaście godzin bez podłączenia do ładowarki. 

Jeśli zamierzasz przemieszczać się ze swoim laptopem, sprawdź dwie rzeczy: wagę oraz wytrzymałość obudowy. Laptop z monitorem 15,6 cala nie powinien ważyć więcej niż 2 kilogramy. Obudowa natomiast powinna być skonstruowana z wytrzymałego materiału: tworzywa sztucznego lub metalu. 

Sprawdź również, z jakich powodów najczęściej psują się laptopy