W ciągu ostatnich lat znacznie zmniejszyła się fabryczna grubość lakieru. Zmienił się także jego skład. Choć teoretycznie lakiery te są bardziej odporne, to zabezpieczenie lakieru samochodowego wciąż ma sens, gdy pragniemy jak najdłużej zachować jego doskonały wygląd. Zabezpieczanie powłokami czy folią ochronną jest więc naprawdę doskonałym pomysłem.

Dzięki takim zabiegom będziemy mogli na długo cieszyć się połyskiem lakieru naszego pojazdu. Połyskiem świadczącym o właścicielu samochodu, o jego klasie i dbałości. Także o jego zamożności, którą podkreśla nie tylko marka pojazdu, ale i jego doskonały, zadbany wygląd.

Przed czym chronić lakier samochodowy?

Lakier samochodowy ma to do siebie, że trzeba o niego wyjątkowo dobrze dbać. Z tego też powodu wielu odbiorców coraz częściej sięga po możliwość dodatkowego jego zabezpieczenia. Czy w rzeczywistości mamy czym się martwić? Czy problem połysku lakieru nie jest rozdmuchany? Czy nie nazbyt zajmujemy się czymś, co i tak z czasem wyblaknie, zmatowieje, straci barwę i połysk obojętnie od naszych starań i zabiegów pielęgnacyjnych?

Powłoka samochodowa jest coraz bardziej odporna. Z drugiej strony starta na wyglądzie bez właściwych zabiegów pielęgnacyjnych i ochrony połysku karoserii samochodowej będzie błyskawiczna. Jak informują specjaliści od zabezpieczeń lakieru samochodowego z firmy Ofoliowani Marcina Skoczylasa, zagrożeniem dla lakieru samochodowego są w szczególności pyły, kamienie, sól, zabrudzenia organiczne, ptasie odchody, zgniecione na karoserii robaczki z grubymi, chitynowymi pancerzykami.

Wśród nich specjalne miejsce zajmuje także wysoce agresywna chemia, którą traktowany jest często lakier naszego pojazdu. Mamy z nią np. do czynienia w myjniach samochodowych, gdzie poddajemy nasz pojazd pielęgnacji i czyszczeniu. Lakier samochodu ulega także uszkodzeniom mechanicznym spowodowanym rozmaitymi czynnikami. Często brak jego zabezpieczenia kończy nieprzyjemnym widokiem głębokich zarysowań.

Jak zabezpieczać lakier?

Wybór rodzaju zabezpieczeń lakieru samochodowego jest spory. Możemy brać pod uwagę takie zabiegi, jak woskowanie, zabezpieczanie powłokami czy foliowanie karoserii samochodowej. Popularnymi rozwiązaniami są kwarc, polimery i ceramika. Wiele zależy i od planowanego na ten cel budżetu i od rodzaju uszkodzeń, przed którymi pragniemy się bronić. W niektórych przypadkach istnieje możliwość mieszania kilku rodzajów zabezpieczenia. Szczególnie gdy pewne newralgiczne punkty na samochodzie zabezpieczamy niezwykle odporną folią ochronną, a inne np. powłoką ceramiczną, którą z czasem będziemy uzupełniać. Tak dobrana forma zabezpieczenia jest tańszym rozwiązaniem, ale nie tak jakościowym jak pociągnięcie folii zabezpieczającej lakier po całej długości i szerokości karoserii.

Cena zapewnienia sobie właściwej ochrony przed wyblaknięciem lakieru i utratą jego połysku jest więc rozmaita. Zależy od naszego budżetu. Może nas kosztować kilkadziesiąt złotych przy samodzielnej aplikacji wosku, ale i wiele więcej, gdy pragniemy rzeczywiście jakościowo zabezpieczyć pojazd i jego wyjątkowo piękny lakier.