Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm samoprzylepnych. W różnych dziedzinach przemysłu, a także w branży instalatorskiej jedną z najczęściej stosowanych są wyroby teflonowe. Te bowiem wyróżniają się szczególną trwałością, dlatego mogą pełnić zarówno rolę uszczelniacza, jak i izolatora. Ich konkretne zastosowanie jest determinowane przez gęstość danej taśmy.

Właściwości taśm teflonowych

Tego rodzaju produkty szybko zastąpiły w branży instalatorskiej, zwłaszcza w dziedzinie hydrauliki wszelkie kleje, nici teflonowe oraz pakuły stosowane do uszczelniania różnego rodzaju połączeń. Są one wykonane z polimeru fluorowego, czyli popularnie nazywanego teflonu. Taśmy tego typu są odporne termicznie i z reguły zakres ich pracy mieści się w przedziale od -200 do +260 stopni Celsjusza. Jest również wytrzymała na ścieranie, a przede wszystkim związki chemiczne. Pod wpływem tych wszystkich czynników nie zmieniają swoich właściwości – pozostają elastyczne, nie twardnieją, pogorszeniu nie ulega także ich lepkość. Taśmy teflonowe różnią się między sobą nie tylko szerokością, ale również gęstością, co decyduje o ich dokładnym przeznaczeniu. Na rynku bowiem można odnaleźć wyroby dedykowane do gazu, wody, zgrzewarek oraz uniwersalne.

Zastosowanie produktu

Jak zostało wspomniane, taśmy teflonowe nadają się do uszczelniania połączeń gwintowych cylindrycznych oraz złączek. To właśnie te o mniejszej gęstości poleca się zwłaszcza do instalacji hydraulicznych – ciepłej i zimnej wody użytkowej, jak również centralnego ogrzewania. W tym ostatnim przypadku sprawdza się jako przekładka dielektryczna, zapobiegając korozji elektrochemicznej w rurociągach, w których elementy miedziane łączą się ze stalowymi. Wyroby o wyższej gęstości zaś wykorzystuje się głównie w gazownictwie. Po taśmy teflonowe, na przykład z oferty firmy TAŚMA, zajmującej się dystrybucją produktów marki 3M, sięgają chętnie również takie branże jak: lotnictwo, motoryzacja czy druk.

Szczególnym rodzajem są taśmy dedykowane do zgrzewarek, które są montowane nad listwą grzewczą. Mają one za zadanie przede wszystkim zabezpieczać opakowania przed przyklejaniem się w trakcie procesu zgrzewania. Ich zaletą jest to, że nie pozostawiają po sobie zabrudzeń. Ponadto bardzo łatwo je usunąć i to bez pozostałości kleju na powierzchni, do której były mocowane. Taśmy teflonowe są stosowane także wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie podłoża ślizgowego, odpornego na ścieranie. Sprawdza się także jako izolator, tłumiący odgłosy skrzypienia oraz trzaskania w poszczególnych podzespołach maszyn.