W obecnych czasach trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie magazynów czy punktów usługowych bez skanerów kodów kreskowych. Te poręczne urządzenia znacznie usprawniają obsługę klientów oraz procesów sprzedażowych, gwarantując przy tym dużą niezawodność. Ze względu na dywersyfikację czytników, interesanci z łatwością znają sprzęt dopasowany do swych potrzeb.

Zróżnicowany świat skanerów kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych pozwalają na szybki odczyt informacji o produkcie oraz ich przesył do komputera. Bez wątpienia są to niezbędne urządzenia w branżach związanych z produkcją, handlem i magazynowaniem. Nie sposób jednak pominąć faktu, że znajdują one zastosowanie także między innymi w urzędach, bibliotekach bądź placówkach medycznych, w których to służą, chociażby do szybkiej identyfikacji personelu i pacjentów. To, na jaki skaner zdecydują się punkty, zależy już od ich indywidualnych potrzeb. Na szczęście, wybór czytników jest na tyle duży, że odnalezienie odpowiedniego sprzętu nie powinno stanowić żadnego problemu.  Podczas gdy jedni postawią na skanery stacjonarne z kablem, drudzy zdecydują się na urządzenia oparte na technologii Bluetooth. Duże zakłady preferują zaś wytrzymałe przenośne czynniki przemysłowe posiadające własny system działania.

Wysokiej jakości skanery od renomowanych producentów oferuje również przedsiębiorstwo D&D, od lat dostarczające sprawdzone urządzenia elektroniczne i oprogramowanie optymalizujące procesy biznesowe. Dysponując wykwalifikowaną kadrą, gwarantuje swym klientom ponadto profesjonalny serwis sprzętu oraz doradztwo techniczne.

Siła wiązek laserowych

Największą popularnością cieszą się bez dwóch zdań czytniki laserowe. W odróżnieniu od sprzętów bazujących na diodach, nie trzeba ich przykładać blisko kodu, aby rozszyfrować pożądane dane. Niektóre modele odczytują informacje nawet z kilku metrów, co w dużym stopniu ułatwia prowadzenie działalności.

W jaki funkcjonuje taki system? Otóż skaner przesyła na etykietę wiązkę światła, a ta zastaje pochłonięta przez czarny fragment kodu, równocześnie odbijając się od białej powierzchni. Promienie lasera wracają tym sposobem do znajdującego się w urządzeniu fotodetektora, mającego za zadanie przetworzyć je na impulsy elektryczne. W rzeczywistości stanowią one zbiór zaszyfrowanych informacji, które w dalszej kolejności trafiają do dekodera, aby tam zostać przetłumaczone na cyfry, litery i inne znaki.

Nowoczesne czytniki są znacznie bardziej użyteczne, niż myślimy. Mogą one pracować zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym, a ponadto bez trudu odczytują kody nawet częściowo uszkodzone. Użytkownicy sprzętu mają też szeroki wybór sygnalizacji dźwiękowych i świetlnych,  dzięki czemu bez trudu dopasują wygląd skanera do specyfiki miejsca pracy.