Oprawa pracy dyplomowej jest ważną chwilą dla każdego studenta. Przede wszystkim dlatego, że poprzedza obronę i uzyskanie wymarzonego tytułu naukowego. Nie bez znaczenia jest odpowiednie wydanie opracowania. Musi być zgodne z wymaganiami uczelni. Niedostosowanie do wytycznych może skutkować odrzuceniem  go w dziekanacie. Jakie sposoby oprawy są przeważnie zalecane przez uniwersytety i akademie?

Miękka oprawa w dwóch wersjach

Każda uczelnia ma własne wytyczne dotyczące edycji tekstu oraz wydruku pracy dyplomowej. W pierwszym przypadku narzuca typ czcionki, rozmiar marginesów, numerację stron. Jeśli chodzi o oprawę zasady określają:

  • rodzaj wydruku – jednostronny lub dwustronny,
  • rodzaj oprawy – miękki lub twardy,
  • kolor wydruku – czarno-biały albo kolorowy,
  • ilość egzemplarzy pracy.

Firmy oferujące usługi ksero dopasowały się do tych wymagań. W ich propozycjach można znaleźć kilka sposobów oprawiania prac. Najszybsza i najtańsza metoda to bindowanie. Polega na połączeniu przedziurkowanych stron grzbietem plastikowym lub drutowym. Dodawana jest miękka, przednia okładka plastikowa oraz tylna tekturowa. Pierwsza jest przezroczysta, druga sztywna i kolorowa.

Często bindowane są kserokopie książek, projekty zaliczeniowe, dokumenty. Prace dyplomowe także, choć nie wszystkie uczelnie honorują takie oprawy. Może, zatem okazać się, że konieczna będzie inna metoda. Nierzadko jest nią nieco bardziej zaawansowane termobindowanie. Kartki są wklejane do miękkiej okładki kartonowej lub wykonanej z folii PCV. Do trwałego spojenia wykorzystywany jest klej topniejący i schnący w wysokiej temperaturze. Zaletą tej wersji jest szybkość wykonania, cały proces trwa około 15 minut. Z kronikarskiego obowiązku trzeba także wspomnieć o listwie wsuwanej. To plastikowy element pozwalający na szybkie łączenie stron wydruku i okładek. Choć nie służy do oprawiania prac naukowych, jest dostępna w punktach ksero.

Elegancka twarda oprawa

Prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i doktorskie to cenne opracowania. Napisanie każdej z nich wymaga czasu i sporego wysiłku. Nie dziwi, więc, że wiele uczelni chce by były elegancko wydane. Najbardziej prestiżową z dostępnych form jest twarda oprawa kanałowa. Polega na połączeniu stron wydruku z okładką, której grzbiet wzmocniono metalową listwą. Jest dostępna w ofertach drukarni i sklepów z artykułami papierniczymi takich jak koszaliński Office Point. Listwa łącząca kartki zazwyczaj jest zamaskowana, choć istnieją też wersje gdzie jest widoczna. Natomiast okładka ma zazwyczaj kolor bordowy, zielony, granatowy lub czarny. Na jej froncie i grzbiecie wykonawca może umieścić dowolny napis. Dopasowany do rodzaju pracy dyplomowej.