Tapeta to popularne rozwiązanie stosowane w wielu mieszkaniach. Nowoczesne materiały wykorzystywane w jej produkcji sprawiają, że możemy zastosować ją w każdym pomieszczeniu. Bogactwem wzorów i kolorów przewyższa farby – pozwala bowiem zyskać na ścianie fantazyjny wzór, którego namalowanie ręcznie byłoby niezwykle trudne. Ponadto tapeta jest łatwa do położenia.

Narzędzia do tapetowania

Niezależnie od rodzaju tapety, zasada układania jest zawsze taka sama; na odpowiednio przygotowanej powierzchni ścian za pomocą kleju mocujemy przycięte do właściwej długości pasy tapety. Potrzebne nam do tego jednak będą odpowiednie narzędzia. Musimy się zaopatrzyć przede wszystkim nóż do tapet. Zwróćmy uwagę, czy ma on ostrą końcówkę – tylko taka pozwoli nam uzyskać równe krawędzie. Konieczna będzie też szczotka do tapet lub wałek, którymi nakładać będziemy klej.

Do równego położenia tapety potrzebna będzie nam poziomnica, natomiast ołówkiem zaznaczać będziemy miejsca cięcia brytu tapety. Przydatna będzie również miara – dzięki niej ustalać będziemy po pierwsze, ilość tapety, jaką musimy zakupić, a po drugie, długość pasów tapety. Nie zapominajmy również o drabinie. Wykorzystamy ją do tapetowania okolic sufitu i zabezpieczania końców tapety. Do pracy wykorzystamy również stół. Możemy zaopatrzyć się w specjalny stół do tapetowania, który znajdziemy w każdym dużym sklepie z narzędziami. W tej roli sprawdzi się też każdy inny stół.

Kiedy wybraliśmy już wymarzoną tapetę – szeroki wybór wzorów ma w swojej ofercie tapety-sklep.pl – i zebraliśmy wszystkie narzędzia, możemy przystąpić do tapetowania.

Tapetowanie krok po kroku

Przy wyborze tapety powinniśmy kierować się dwoma rzeczami: naszym poczuciem estetyki oraz funkcjonalnością tapety. Różne rodzaje tapet mają różne zastosowania, co warto wziąć pod uwagę. Tapeta zmywalna to dobry wybór w kuchni lub pokoju dziecięcym, gdzie pojawia się najwięcej zabrudzeń – świetnie sprawdzą się tu tapety winylowe. Ciekawym rozwiązaniem jest też fototapeta, którą zamawia się na wymiar. Możemy umieścić ją na jednej ścianie, natomiast pozostałe pokryć inną tapetą lub farbą – albo to połączyć i wykorzystać tapetę do malowania.

Niezależnie jednak od tego, jaką tapetę wybierzemy, nie będzie się ona dobrze prezentować bez poprawnego położenia. Pierwszy etap tapetowania obejmuje przygotowanie podłoża. Stare pokrycie ścian musimy usunąć za pomoce czystej wody. Do pozbycia się farby klejowej nie wolno używać wody z mydłem malarskim, ponieważ nie przepuści ono kleju do wnętrza podłoża, a przez to tapeta będzie się odklejać. Następnie wszelkie ubytki i nierówności szpachlujemy.

Kolejny krok to gruntowanie przy użyciu kleju, po którym przechodzimy do tapetowania. Układanie tapety na ścianie zawsze rozpoczynamy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Każdy pierwszy pasek musimy wypoziomować, co zagwarantuje równe ułożenie brytów.

Najpierw odmierzamy wysokość ściany i do niej przycinamy bryt tapety i smarujemy go klejem. Pamiętajmy, że im grubsza jest tapeta, tym dłużej powinno to trwać. Składamy bryt do siebie, aby namókł – powinno to trwać od 5 do 15 minut. Następnie rozkładamy tapetę i nakładamy na wcześniej posmarowaną odpowiednim klejem ścianę. Inaczej wygląda to jednak w przypadku tapet na flizelinie, których nie smarujemy klejem, a jedynie nakładamy grubszą warstwę kleju na ścianie.

Pamiętajmy, by po skończonym tapetowaniu zamknąć w pomieszczeniu okna, co pozwoli tapecie powoli wysychać, a jednocześnie uniknąć rozchodzenia się na krawędziach.