Tyczenie budynku i trasy pozwala na zaprojektowanie planowanego obiektu mieszkalnego. W ten sposób możliwy jest pierwszy wgląd w ostateczny wygląd budowli. Założenia projektu budowlanego są zaznaczane na gruncie lub na istniejących częściach terenu. Wytyczenie obejmuje zarówno obiekty naziemne, jak i podziemne. Należy jednak posiadać na to pozwolenie na budowę. Jak dokładnie przebiega tyczenie budynku i trasy dowiesz się z naszego artykułu.

Geodezyjne tyczenie budynku

Do głównych usług geodezyjnych należy tyczenie budynku. Prawo budowlane geodezyjne dokładnie określa, co podlega wyznaczaniu w terenie. Są to obiekty budowlane, wymagające przyzwolenia na budowę. W przypadku domów jednorodzinnych dotyczy to także obiektów niewymagających pozwolenia. Należą do nich różnego rodzaju przyłącza oraz wolno stojące budynki mieszkalne (jednorodzinne). Ich obszar znajduje się całkowicie na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Celem wytyczania jest umieszczenie planowanego obiektu na gruncie. Usytuowanie powinno być zgodne z projektem budowlanym. Obejmuje to wymiary budynku oraz jego rozmieszczenie względem sąsiadujących obiektów (istniejących lub dopiero planowanych) i granic nieruchomości (albo działki).

Tyczenie budynku jednorodzinnego wykonuje się na specjalnych ławach ciesielskich. W ten sposób oznacza się przebieg osi konstrukcyjnych budynku. Ten trwały sposób oznaczania umożliwia odtworzenie osi w trakcie budowy. Inną metodą jest wytyczanie posadowienia poziomych desek ław na poziomie równym zerowi budynku. Ostatnim krokiem wytyczenia budynku w terenie jest kontrolny pomiar odległości między punktami. Dzięki temu można porównać je z projektowanymi wielkościami. W przypadku przekroczenia ustalonych granic geodeta dokonuje poprawki.

Cały proces tyczenia budynku obejmuje:

  • Zgłoszenie prac geodezyjnych do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,

  • Zdobycie informacji o granicach działek,

  • Określenie elementów do wyznaczenia (z inwestorem lub majstrem budowy),

  • Przygotowanie niezbędnych danych do wyznaczenia,

  • Sporządzenie szkicu tyczenia,

  • Obliczenie kontrolnych miar.

Geodezyjne wytyczenie trasy

Biura geodezyjne oferują również wytyczanie trasy. Jako trasę określa się pas terenu wyznaczony pod budowę inżynierską. Powinien posiadać odpowiednią długość i nieznaczną szerokość. Na przebieg trasy wpływa jej oś. 

Tyczenie trasy składa się z kilku etapów:

  1. Wyznaczenia punktów załamania tras,

  2. Wyznaczenia odcinków prostych,

  3. Wytyczenie krzywych.

Tyczenie trasy sprowadza się do wytyczenia odcinków zaplanowanej trasy poprzez odpowiednie rozmieszczenie punktów. Ich zagęszczenie ustanawia inwestor oraz wykonawca obiektu.

Proces tyczenia trasy obejmuje:

  • Tyczenie krzywych przejściowych,

  • Tyczenie prostych odcinków,
  • Tyczenie tzw. łuków kołowych.

W tym celu geodeta z firmy geodezyjnej oblicza współrzędne punktów (załamania, zwrotu, pośrednich), dokonuje odpowiednich pomiarów kątów oraz opracowuje właściwe dokumenty.

Jeśli więc planujesz budowę domu lub prowadzisz firmę zajmującą się inwestycją nieruchomości, pomyśl o usługach geodezyjnych i kartograficznych. Dzięki temu cały dalszy proces prac budowlanych przebiegnie sprawnie.