Drewniany taras z widokiem na rozległy ogród to marzenie wielu osób. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim posiadanie tarasu jest pożądane. Jak wykonać taras samodzielnie? Jakie deski najlepiej w tym celu zastosować? Jak wygląda budowa tarasu z drewna i czego będziemy do niej potrzebować? Zapraszamy do naszego przewodnika, jak zbudować taras z drewna!

Konstrukcja drewnianego tarasu

Konstrukcja tarasu zależy w głównej mierze od jego wysokości nad otoczeniem domu. Zwykle przyjmuje się, że poziom nawierzchni znajduje się nie wyżej niż poziom podłogi sąsiadującego pomieszczenia. Jeśli wyniesienie podłogi ponad terenem wynosi ok. 20 cm, wówczas układa się go na utwardzonym wcześniej podłożu. Większa wysokość wymusza zastosowanie nośnego rusztowania. Powinno być ono oparte na betonowych słupkach lub bloczkach.

Ze względu na montaż tarasu, wyróżnia się:

  1. Tarasy ziemne: układane na gruncie,

  2. Tarasy konstruowane na betonie.

Tego rodzaju tarasy mogą być budowane na podłożu lub be np. tarasy pływające.

Co jest potrzebne do budowy tarasu z drewna?

Do budowy tarasu drewnianego będziesz potrzebować stosownych materiałów. Do pokrycia tarasu trzeba będzie wybrać drewno. Jednym z najtańszych i sprawdzonych rodzajów drewna jest drewno sosnowe. Droższe, ale równie popularne jest drewno modrzewiowe. Tarasy wykonuje się również z desek kompozytowych lub drewna egzotycznego.  Drewna można ze sobą dowolnie łączyć, np. rodzime z egzotycznymi gatunkami drzew. Budowa tarasu z drewna egzotycznego jest dobrą alternatywą dla zwykłego.

Jak zbudować taras drewniany?

Budowę tarasu drewnianego przeprowadza się w kilku krokach:

  1. Wyznaczenie obszaru budowy i wytyczenie istotnych elementów konstrukcji. W tym celu można się posłużyć miarką lub sznurkiem. Rozciąga się je między wbitymi palikami. Ważne, by zarys przypominał prostokąt.
  2. Zebranie warstwy roślinnej gleby. W przypadku piasku lub konstrukcji tarasu na słupkach głębokość wykopu może być mniejsza niż 15-30 cm. Dno gruntu powinno być wyrównane.
  3. Ustawienie dołków pod słupkami.
  4. Wykonanie słupków. W tym celu można użyć kartonowej rury. Jej średnica powinna wynosić ok. 25 do 30 cm. Odpowiednio przyciętą rurę można oprzeć na listwach leżących na ziemi. Szalunek do tarasu można również wykonać ze zbitych desek lub płyt.
  5. Wypełnienie szalunku. Najlepiej użyć do tego mieszanki betonu, żwiru, piasku i cementu. Oparcie podłogi tarasu na płycie wymaga wypełnienia piaskiem albo pospółką. Należy ją wówczas zagęścić wibratorem powierzchniowym. Jeśli go nie posiadamy, istnieje możliwość wypożyczenia. Dobrze jest też pomyśleć o zatrudnieniu fachowca.
  6. Ustalenie poziomu podłoża. Wpływ na niego ma grubość płyt. Na nich będą się opierać tzw. legary. Ich typowa wysokość wynosi 5 cm. Natomiast deska pokryciowa powinna mieć 2,5 cm. Znając standardowe wymiary, możemy obliczyć położenie wierzchu podporowych płytek w stosunku do ustalonego poziomu tarasu. Dobrym oparciem dla legarów będą płyty chodnikowe lub bloczki fundamentowe. Budowa tarasu drewnianego na bloczkach betonowych należy nie bez powodu do najczęstszych.
  7. Utworzenie rusztu krzyżowego i jego montaż. Jego układ powinien być dopasowany do przebiegu desek pokrycia. Zwykle osadza się je równolegle do drzwi. Legary rozmieszcza się w odległości 50 cm.
  8. Zamocowanie odeskowania.
  9. Konwersacja i zaimpregnowanie.

Do budowy tarasu będą potrzebne specjalistyczne narzędzia, takie jak pilarka tarczowa czy piła łańcuchowa. Dlatego też samodzielna budowa tarasu drewnianego może się wydawać laikowi zbyt skomplikowana. Dobrze zatem pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty. W ofercie wielu przedsiębiorstw budowlanych znajdują się kompleksowe usługi, do których należy budowa tarasu.