Zdarza się, że działka budowlana nie ma podłączenia do sieci wodociągowej. Zbudowanie studni staję się wówczas jedynym rozwiązaniem, które zapewni nam dostęp do wody. Studnia może być także uzupełnieniem przyłącza wodociągowego. Zazwyczaj służy ona mieszkańcom jako źródło wody pitnej lub stanowi jej rezerwę. Jakie rodzaje studni można wyróżnić?

Zalety posiadania studni

Zanim sieć wodociągowa rozbudowała się na tyle, by każde gospodarstwo domowe mogło się do niej przyłączyć, studnie spotkać było można przy każdym domu. Obecnie woda płynąca prosto z kranu to niedoceniany luksus. Studnie nie są już tak powszechne, choć coraz częściej właściciele działek decydują się na ich budowę. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia dostęp do nieograniczonej ilości wody, za którą nie musimy  się rozliczać. Uniezależniamy się także od dostawcy, dzięki czemu nie dotyczą nas nagłe awarie sieci wodociągowej czy skażenie wody. Korzystanie ze studni jest w pełni bezpieczne i ekologiczne.

Rodzaje studni

Budową studni zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak Inga-Wiert. Aby mogła ona powstać, należy przestrzegać przepisów prawnych, które dokładnie obrazują warunki jej budowy. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje studni:

  •          studnia głębinowa – aby ją zbudować, konieczne jest wykonanie otworu wiertniczego, do którego wprowadza się rury niedużej średnicy. Wodę ze studni głębinowej wydobywa się z warstw wodonośnych, które zalegają na głębokości od 15-20 metrów
  •          studnia artezyjska- wierci się ją do wód artezyjskich, które znajdują się pod działaniem ciśnienia hydrostatycznego, które wypycha je na powierzchnię gruntu. Studnia tego typu nie potrzebuje specjalnych pomp, gdyż zapełnia się samodzielnie. Wody artezyjskie cechują się dużą czystością i wspaniałymi walorami smakowymi
  •          studnia abisyńska- aby powstała, należy wbić lub wwiercić w ziemię rurę, która zakończona jest stożkowatym ostrzem. Wodę czerpie się z głębokości 5-7 metrów
  •          studnia kopana – można zbudować ją ręcznie lub z pomocą koparki. Jej ściany zabezpiecza się przed osypywaniem betonowymi kręgami. Wodę wydobywa się z głębokości 4 metrów.

Czyszczenie i konserwacja

Aby studnia służyła nam dobrze przez długie lata należy regularnie ją czyścić. W tym celu używa się specjalnego sprzętu i sprawdzonych środków chemicznych, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Czyszczenie obejmuje też pompę i pozostałe elementy instalacji. Wielkie porządki najlepiej przeprowadzać każdego roku. Zyskujemy wówczas pewność, że ujęcie wody, z którego korzystamy jest wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na nasz organizm.