Perfekcyjna działka pod budowę to taka, która na swoim terenie nie posiada żadnych nierówności, a jej poziom jest dostosowany do reszty najbliższego otoczenia. Jeśli działka znajduje się w zagłębieniu, może gromadzić się na niej woda. Jeśli jednak w jej obrębie są liczne pagórki – przed budową konieczna będzie ich wyeliminowanie. W jaki sposób równać teren i co zrobić z nadmiarem ziemi?

Niwelacja działki budowlanej

Niwelacją nazywamy proces, w którym wyznaczana jest różnica pomiędzy kilkoma punktami działki. Musi być przygotowana przez wykwalifikowanego geodetę. Dom powinien znajdować się powyżej poziomu drogi, dlatego utworzenie siatki wysokościowej pozwala na ustalenie, które elementy trzeba wyrównać. Po wykonaniu niwelacji można przejść do etapu właściwego, czyli profilowania terenu. Równanie nie należy do prac budowlanych, dlatego nie trzema mieć na nie pozwolenia.

Profilowanie najczęściej wykonuje się gdy:
  • działka znajduje się poniżej poziomi drogi;
  • kąt jej nachylenia może powodować spływanie wody na działkę sąsiada;
  • liczne nierówności uniemożliwiają przygotowanie fundamentów i budowę domu;
  • pofałdowanie terenu jest nieestetyczne i psuje krajobraz działki.

Termin „niwelacja” często jest używany jako synonim profilowania, jednak należy pamiętać, że nie oznacza on tego samego.

Jak profilować?

W przypadku niewielkich nierówności sprawa jest łatwa. Na małych działkach można nawet pokusić się o ręczne wykonanie profilowania, przy pomocy łopaty i taczki. Jeśli jednak teren jest spory, a pofałdowanie znaczne – konieczne będzie wynajęcie koparki lub koparko ładowarki. Sprzęt do prac ziemnych oferuje między innymi firma Piotra Kmetyka, której siedziba znajduje się w miejscowości Kraśnik Łobeski. Profilowanie najlepiej wykonać w tym samych czasie, co wykop pod fundamenty.  

Nadmiar ziemi powinien być wywieziony poza teren działki. Analogicznie, jej niedostateczną ilość będzie trzeba przywieźć z zewnątrz. Dobrym pomysłem jest nawiezienie jako ostatniej warstwy gleby wysokiej jakości (np. czarnoziemu lub mieszanki torfowej), która będzie doskonałym podłożem pod sadzenie roślin i zakładanie trawnika.

Ile kosztuje profilowanie terenu?

Ceny profilowania nie można ustalić według jednego cennika. Jest zbyt wiele wyznaczników, które wpływają na jej wysokość. Przede wszystkim zależy od wielkości działki oraz zakresu niezbędnych prac. Zdarza się, że koparkę wystarczy wynająć na kilkadziesiąt minut – innym razem równanie może potrwać kilka dni. Również ceny nawożonej gleby są różne. Jeśli chcesz zaoszczędzić, warto poszukać w Internecie darmowych ofert. Wiele osób w celu pozbycia się nadmiaru ziemi (np. po wykopaniu fundamentów) oferuje jej oddanie tylko za cenę dowozu.