Budowa lub modernizacja domu często stawia nas przed dylematem związanym z wyborem kotła grzewczego. Na rynku znajdziemy kilka rozwiązań, które powinniśmy rozważyć, nim podejmiemy ostateczną decyzję. Do najczęściej wybieranych w instalacjach centralnego ogrzewania należą kotły elektryczne, gazowe i na paliwo stałe. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom oraz wadom każdego z nich.

Zasilanie energią elektryczną

W przeciwieństwie pozostałych dwóch rozwiązań, w przypadku kotłów elektrycznych nie musimy liczyć się z ograniczeniami takimi jak brak dostępu do sieci gazowej czy restrykcjami ze strony władz w kwestii emisji spalin w procesie spalania paliw stałych.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest ogólna dostępność źródła energii oraz brak konieczności tworzenia nowych przyłączy. Wybierając ten sposób ogrzewania domu, unikniemy też wydzielania na działce miejsca na zbiornik paliwa lub inne instalacje – potrzebne na przykład podczas użytkowania pompy ciepła. Możemy wybrać też charakter, w jakim wykorzystamy w naszym domu kocioł elektryczny – świetnie sprawdzi się on jako główne urządzenie grzewcze, ale równie dobrze może nam służyć jako dodatkowe, wspomagające kocioł na paliwo stałe.

Ponadto, instalacja centralnego ogrzewania zasilana kotłem elektrycznym jest całkowicie bezobsługowa. Zachowuje przy tym wysoką sprawność w każdych warunkach – w przeciwieństwie do pompy ciepła, która wymaga jak najniższej temperatury wody w instalacji, tu nie ma to znaczenia. Kotły elektryczne są najbardziej przewidywalne wśród innych urządzeń grzewczych pod względem parametrów pracy oraz kosztów.

Główną wadą ogrzewania elektrycznego jest wysoka cena prądu potrzebnego do jego funkcjonowania. Tę przeszkodę mogą jednak rozwiązać nowoczesne systemy, które coraz częściej znajdują zastosowanie w nowym budownictwie. Dzięki nim nawet domy w całości zasilane energią elektryczną mogą być tanie w utrzymaniu.

Zastosowanie kotłów gazowych

Instalacje grzewcze wykorzystujące gaz ziemny są, podobnie jak ogrzewanie elektryczne, coraz częściej wybierane przez Polaków. Podobnie jak w omówionej już technice grzewczej z użyciem prądu, kotły gazowe również nie wymagają obsługi. Dzięki podłączeniu do sieci gazowej nie musimy martwić się o nic poza regularnym opłacaniem rachunków, a te również są niższe w porównaniu z innymi systemami centralnego ogrzewania. Gazociąg to jednak główny powód, dla którego nie wszyscy z tego rozwiązania mogą korzystać – jej zasięg sukcesywnie się powiększa, nadal jednak pozostaje ograniczony. Jeśli jednak mamy możliwość podłączyć nasz dom do sieci, warto rozważyć ten wybór.

Do najważniejszych zalet ogrzewania gazowego należy zaliczyć ponadto wysoką efektywność spalania gazu ziemnego w nowoczesnych kotłach. Z tego powodu powinniśmy wybierać urządzenia wysokiej jakości. Duży wybór kotłów gazowych od najlepszych producentów ma w swojej ofercie firma Baza, zajmująca się sprzedażą produktów z zakresu techniki grzewczej, sanitarnej i gazowej.

Ogrzewanie przy pomocy węgla i drewna

To ciągle najpowszechniej występujące instalacje grzewcze. Kotły na paliwa stałe wykorzystujące drewno lub węgiel są często wykorzystywane. Główną zaletą jest tu cena materiałów wykorzystywanych w procesie ogrzewania – są one najtańsze wśród dostępnych surowców.

Dużym minusem jest tu jednak negatywny wpływ na środowisko, który powoduje, że coraz więcej regionów wprowadza ograniczenia dotyczące ich wykorzystania w instalacjach grzewczych. Ponadto kocioł na paliwa stałe wymaga obsługi i regularnego uzupełniania paliwa w celu utrzymania poziomu temperatury. Materiał opałowy musi być magazynowany w pobliżu kotła, co wiąże się z koniecznością wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię i magazyn paliwa.