Rzemiosło kominiarskie ma długą tradycję. To profesja, która wymaga ogromnej wiedzy specjalistycznej oraz wielu lat pracy, by osiągnąć mistrzostwo w zawodzie. Niektórzy sądzą, że zawód ten odchodzi w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Wiele osób prywatnych oraz firm korzysta z usług profesjonalnych zakładów kominiarskich, takich jak Zakład Kominiarski pana Krzysztofa Żaka z Piotrkowa Trybunalskiego.

Kim jest kominiarz?

Kominiarz jest rzemieślnikiem, którego zadaniem jest sprawdzanie stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, wentylacyjnych i spalinowych, oraz ich czyszczenie. Od 1939 roku zawód ten jest zaliczany do rzemiosła koncesjonowanego. Oznacza to, iż osoba, która chce być kominiarzem musi posiadać uprawnienia mistrzowskie lub czeladnicze, wydawane przez cechy, spółdzielnie czy izby rzemieślnicze. Zawód kominiarza składa się z trzech stopni. Każdy kandydat zaczyna swoją przygodę od bycia kominiarskim pomocnikiem, który wszelkie czynności wykonuje tylko i wyłącznie pod okiem czeladnika lub mistrza. Następnym stopniem jest czeladnik (przygotowujący się do egzaminu mistrzowskiego), który jest odpowiedzialny za czyszczenie i konserwacje przewodów kominowych. najwyższym stopniem jest mistrz kominiarski. To na jego głowie w dawnych czasach (dziś czasami też, ale sporadycznie) można było zauważyć cylinder zwany „pliszokiem”. Dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, mistrz jest odpowiedzialny za kontrolę oraz ocenę sprawności instalacji kominowych. posiada uprawnienia do wydawania opinii, decyzji, ekspertyz oraz zaświadczeń.

Czyszczenie i przeglądy kominowe

Przeglądy kominiarskie są obowiązkowe. Przepisy prawa budowlanego ściśle określają częstotliwość ich wykonywania. W budynkach mieszkalnych muszą być wykonywane raz w roku, w budynkach o powierzchni większej niż 2000 m2, dwa razy w roku, w okresie do 31. maja i do 31. listopada. Jeśli kominiarz stwierdzi, iż sam przegląd jest niewystarczający, wówczas konieczne jest czyszczenie przewodów kominowych, jak też ich udrażnianie. Zanieczyszczenia muszą być usuwane ze wszystkich rodzajów przewodów: dymowych 4 razy w roku, spalinowych 2 razy w roku i wentylacyjnych raz w roku. Wszystko to jest regulowane przepisami przeciwpożarowymi. Kominiarz każdy przegląd kominiarski zaczyna od wyczyszczenia przewodów kominowych, a następnie sprawdza ich szczelność, przebieg i drożność  używając przy tym specjalistycznych narzędzi. Przewody spalinowe i wentylacyjne czyści się z pajęczyn oraz gniazd ptasich, które blokują często przekrój komina i zapychają go. Z przewodów dymowych usuwa się smołę i sadzę, obecne na ścianach wewnętrznych komina. Kontrola kominiarska polega na sprawdzeniu stanu technicznego komina ponad dachem, jak też zbadania w pionie budynku, czy urządzenia podłączone do przewodów kominowych pracują prawidłowo.

Profesjonalne usługi kominiarskie

Wiele firm, w tym zakład kominiarski pana Krzysztofa Żaka, oferuje kompleksowe usługi kominiarskie. Zakres czynności obejmuje przede wszystkim przeglądy techniczne przy pomocy anemometrów  oraz czyszczenie i udrażnianie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Firma wykonuje okresowe kontrole i inwentaryzacje. Do tego wykonuje specjalistyczne pomiary wydajności przewodów wentylacji mechanicznej, odbiory przewodów kominowych i opiniowanie w celu podłączenia urządzeń gazowych, inwentaryzacje przewodów kominowych dla potrzeb projektowych, kamerowanie przewodów kominowych. Korzystając z oferty firmy pana Krzysztofa, możesz także liczyć na sporządzenie wszelkich ekspertyz oraz opinii dotyczących stanu technicznego przewodów w obiektach użytkowanych i nowo wybudowanych.

Regularne przeglądy, kontrole i czyszczenie przewodów kominowych jest bardzo ważne. Dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich nie unikaj wizyt kominiarza. Profesjonalny fachowiec, jak pan Krzysztof Żak,  wykona swoją pracę dokładnie i z pełnym zaangażowaniem.