Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Marzysz o pięknym domu z ogrodem? Dom to inwestycja na lata, więc warto zastanowić się nad jego projektem. Należy uwzględnić przede wszystkim koszt jego budowy. Nie wiesz, od czego zacząć? Komu zlecić jego wykonanie? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wygląda krok po kroku budowa domu! Spełnij marzenie o posiadaniu własnego domu!

Budowa domu krok po kroku

Jeśli jesteś właścicielem działki budowlanej, możesz od razu przystąpić do budowy domu. Jej planowanie można streścić w kilku prostych krokach:

  1. Złożenie dokumentów.

Standardowo składają się na nie:

  • Analiza planu zagospodarowania  przestrzennego,

  • Decyzja o warunkach zabudowy.

Analiza planu zagospodarowania przestrzennego zawiera informację o przeznaczeniu użytkowym działki, objętości i kształcie budynku, jego linii zabudowy oraz zadaszeniu. Podobny dokument stanowi decyzja o warunkach zabudowy, która zawiera identyczne ustalenia.

      2. Projekt.

Budowa domu od podstaw wymaga wyboru projektu budowlanego. Możliwe jest skorzystanie z gotowych projektów (powtarzalnych) lub zlecenia indywidualnego planu. Drugą opcję stosuje się zazwyczaj w przypadku działek o rozmiarach innych niż standardowe.

      3. Zgłoszenie planu budowy.

W przeciwieństwie do pozwolenia na budowę, o które od pewnego czasu nie trzeba się ubiegać, zgłoszenie przebiega w prosty sposób. Nie wymaga też żadnych dodatkowych formalności ani nie wiąże się z przymusowym oczekiwaniem na wydanie decyzji.

      4. Postawienie fundamentów.

Wykonanie fundamentów obejmuje:

  • Ławy i ściany fundamentowe,

  • Prace ziemne,

  • Izolację: przeciwwilgociową i termiczną,

  • Podbudowę (z podsypką piaskową).

Jak wycenić koszt budowy domu?

Wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się na samodzielne postawienie domu. Lepszą opcją, która pozwoli znacznie zaoszczędzić czas, jest skorzystanie z usług budowlanych. Na rynku istnieje wiele firm budowlanych, oferujących kompleksowe usługi. Warto zatem pomyśleć o wynajęciu ekipy budowlanej oraz nadzorującego postęp prac inwestora. W ten sposób będzie łatwiej wycenić końcowy koszt budowy domu. W tym celu można skorzystać ze specjalnego wykazu robót budowlanych i instalacyjnych. Warto zacząć poszukiwania wcześniej i porównać cenniki u różnych źródeł.

W wycenie kosztu budowy domu pomoże sporządzenie kosztorysu. Obliczenia powinny uwzględniać:

  • Materiały budowlane i wynagrodzenie ekipy budowlanej,

  • Elewację i montaż ocieplenia,

  • Instalacje wewnętrzne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne, ogrzewcze,

  • Posadzki, tynki, parapety, sufity.

Wszystko to pomaga w ustaleniu kosztu budowy domu do stanu deweloperskiego. Z każdym rokiem koszty te są inne. Podstawowym wyznacznikiem jest jednak powierzchnia budynku.  W zależności od tego zwykle ceny wahają się od 150 do 350 tys. zł. A to jeszcze nie są wszystkie wydatki. Przykładowy koszt budowy domu w stanie surowym nie uwzględnia ewentualnego zakupu działki czy projektu domu oraz podłączenia mediów. Budowa domu pod klucz i na zgłoszenie generuje zwykle większe koszty.

Dlatego też budowę domu warto zacząć od konsultacji z profesjonalistą. Dobrze jest w tym celu skorzystać z pomocy sprawdzonej firmy budowlanej i zatrudnionych w niej fachowców. Specjalista doradzi najlepsze rozwiązania i dobór stosownych materiałów.