Płytki ceramiczne to materiał, który jest często i chętnie stosowany do wykańczania ścian i podłóg w różnych pomieszczeniach, najczęściej w łazienkach i kuchniach. W zależności od technologii produkcji dzielimy je na kilka rodzajów, z których każdy ma nieco inne właściwości.

Gres

Swoim wyglądem może przypominać naturalny kamień, np. marmur lub granit. Wykonany jest jednak z prasowanej i wypalonej jednorazowo w wysokiej temperaturze kamionki porcelanowej, do której dodaje się piasek kwarcowy, skalenie i barwniki mineralne. Gres jest twardy i odporny na ścieranie, dlatego idealnie nadaje się do zastosowania na mocno eksploatowanych podłogach. Wyróżnić tu można gres porcelanowy i techniczny. Porcelanowy jest zazwyczaj szkliwiony, przez co jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie substancji chemicznych. Dzięki małej porowatości i nasiąkliwości nadaje się do stosowania zewnętrznego, gdyż osiąga właściwości mrozoodporne. Z kolei gres techniczny, który nie jest szkliwiony, może mieć powierzchnię polerowaną lub matową. Jego również można stosować na zewnątrz. Jest odporny na mróz, zabrudzenia, ścieranie, zarysowania czy działanie środków chemicznych. Jest bardzo wytrzymały, a upływem lat nie zmienia się jego struktura i kolor.

Terakota

To płytki podłogowe, które wypala się z oczyszczonej i drobnoziarnistej gliny, wypalanej jednokrotnie. W wersji szkliwionej są dostępne w wielu wzorach i kolorach, zaś nieszkliwione mają kolor naturalnej gliny. Terakota nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (w tym wypadku tylko szkliwiona). To bardzo trwały materiał, odporny na działanie środków chemicznych i łatwy w obróbce ( przycinanie, wiercenie), który jednak ma nieco mniejszą odporność na uderzenia niż gres.

Glazura

To najcieńsze płytki, które wypala się w najniższej temperaturze. Najczęściej są szkliwione, dostępne w różnych rozmiarach, wzorach oraz kolorach. Szkliwienie powoduje, że są odporne na zabrudzenia i działanie środków chemicznych, dlatego najczęściej są stosowane jako okładzina ścienna w kuchni i łazience. Glazura jest materiałem, który powinno stosować się tylko wewnątrz budynków. Z powodu tego, iż płytki łatwo nasiąkają, mogą pękać i odpadać, nie nadają się do zastosowania na zewnątrz.

Klinkier

Są to płytki formowane ręcznie lub mechanicznie, które powstają z naturalnej gliny z dodatkiem barwników na bazie tlenków, szamotu i flusu. Płytki te w oryginalnej wersji są porowate, mają nierówne brzegi i widoczne spękania oraz naturalne nierówności, co pozwala na uzyskanie rustykalnego efektu we wnętrzu. Są najczęściej stosowane na zewnątrz, ale dzięki temu, że dobrze akumulują ciepło świetnie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Płytki klinkierowe, nazywane również cotto, mogą być szkliwione, co daje większe możliwości kolorystyczne, albo nie.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj płytek ceramicznych wybierzesz, pamiętaj że, by płytki spełniały swoje funkcje, powinny być położone w prawidłowy sposób, najlepiej przez fachowców, jak firma Remczyk z Lublina. Pracownicy wykonują wszelkie prace związane z kafelkowaniem. Poza tym zajmują się remontami mieszkań i wykańczaniem wnętrz, wykonują gipsowanie ścian, malowanie, tapetowanie oraz układanie paneli podłogowych.