Zakup okien do domu czy innego budynku nigdy nie powinien być przypadkowy. Prócz zwracania uwagę na wymiary systemy okiennego oraz jego design – głównie wygląd profili – zawsze trzeba określać to, jaką izolację cieplną zapewni szklana przegroda. Niskiej jakości okno może bowiem znacznie wpłynąć na podwyższenie rachunków grzewczych. By tego uniknąć warto rozglądać się za systemami energooszczędnymi idealnymi dla domów w standardzie NF 40 i NF 15, a także dla wszystkich nowych budynków tworzonych w zgodzie z przepisami WT 2021. Czym wyróżniają się  zatem eko-okna?

Podwójny pakiet szybowy

Pierwszą cechą okien energooszczędnych, która wyróżnia je od tradycyjnych systemów okiennych, jest konstrukcja oparta o zastosowanie podwójnego pakietu szybowego. Oznacza to, że przeszklenie tworzą trzy szyby zamiast tych dwóch, a dodatkowo między nimi umieszcza się solidne ciepłe ramki dystansowe. Taki pakiet zawsze powinien być też powleczony specjalną powłoką niskoemisyjną, którą tworzy się na ogół z napylonego tlenku metalu. Dzięki niemu do pomieszczeń wpuszczane są promienie słoneczne z zewnątrz, ale blokowane jest nagromadzone we wnętrzach ciepło. Podobną funkcję spełniają gazy szlachetne, które wypełniają przestrzeń między szybami okien energooszczędnych. Producenci stawiają na argon lub krypton – jeśli dana konstrukcja w opisie uwzględnia zastosowanie takich mieszanek gazowych, to najprawdopodobniej system okienny zaliczany jest do tego energooszczędnego.

Wielokomorowe ramy okienne

Kolejną cechą okien energooszczędnych są ich wielokomorowe ramy. To od solidnej i dobrze zaprojektowanej stolarki okiennej w dużej mierze zależy zatem to, ile ciepła ucieknie przez cały system. By ograniczać straty energetyczne najlepsi producenci na rynku wykorzystują właśnie profile z wieloma komorami, a także ze specjalnymi wkładkami termicznymi. Na ogół okno energooszczędne posiada od siedmiu do nawet dziesięciu komór, a także wyposażone jest w szeroki profil z głęboko osadzonym pakietem szybowym. W wielu przypadkach producenci wzmacniają dodatkowo konstrukcje stalowymi elementami. Sprawdzone okna energooszczędne idealne do nowych domów jednorodzinnych oraz budynków remontowych oferuje firma WIKO-OKNA z Milanówka. Dystrybutor podkreśla, że eko-okna mogą mieć zarówno profile PCV, jak i te drewniane.

Parametry techniczne potwierdzone certyfikatami

Szukając okien energooszczędnych nie tylko należy zwracać uwagę na ich konstrukcje – pakiety szybowe, wkładki termiczne, powłoki niskoemisyjne, solidne ramy oraz profile wielokomorowe. Każdy producent i dystrybutor zobowiązany jest do załączania do systemów okiennych deklaracji własności użytkowych, certyfikatów, wyników testów oraz aprobat technicznych. Dyrektywa 2010/30/UE dotycząca etykietowania materiałów budowlanych, w tym okien, narzuca również obowiązek przypisywania sprzedawanych towarów do klas energetycznych od A do G. Tym samym kupujący musi uzyskać informację czy ma do czynienia ze stolarką okienną energooszczędną i pasywną. Pomocne jest również zwrócenie uwagi na parametr przenikalności cieplnej okien, który klasyfikuje systemy okienne w następujący sposób:

  • Uw powyżej 1 W/m2K – okno standardowe,

  • Uw około 1 W/m2K – okno energooszczędne,

  • Uw około 0,8 W/m2K – okno pasywne dobrej jakości,

  • Uw około 0,6 W/m2K – okno pasywne doskonałej jakości.

Podsumowanie

Okna energooszczędne zawsze są w odpowiedni sposób oznaczone przez producenta i dystrybutora. Powinny posiadać one podwójny pakiet szybowy, wielokomorowy profil z wkładką termiczną, a także wypełnienie gazem szlachetnym. Szczególną uwagę należy zaś zwracać na parametr Uw, pamiętając jednocześnie, że nawet najlepsze w swojej klasie okno nie zapewni dobrej izolacyjności termicznej, jeśli nie zostanie dobrze zamontowane oraz uszczelnione wokół ramy.