Szkło to uniwersalny materiał o różnych właściwościach. Chociaż wydaje się delikatne, jest stosowane do wstawiania szyb czy kabin prysznicowych. Stanowi również składnik elementów dekoracyjnych mebli. W nowoczesnych zakładach szklarskich poddawane jest różnym procesom obróbki. Wymagają one profesjonalnych narzędzi i technik. Jakie są podstawowe usługi szklarskie i na czym dokładnie polegają? 

Podstawowa usługa szklarska: Obróbka szkła

Do podstawowych usług szklarskich należy w szczególności obróbka szkła. W firmach zajmujących się szklarstwem przeprowadza się je w kilku etapach. Składają się na nie: 1. Piaskowanie szkła. Polega na oddziaływaniu na powierzchnię piaskiem, który jest generowany w postaci strumienia z tzw. dyszy. Przed matowieniem konieczne jest zaklejenie poszczególnych części zabezpieczającą folią. Dzięki temu można tworzyć na nim różne wzory, które przypominają grawerowanie w szkle. W tym celu stosuje się piaskownicę. Metoda automatyczna przeprowadzana jest poprzez obsługę dyszy za pomocą odpowiedniego programu. Piaskowanie stosuje się do całych powierzchni, wybranych segmentów oraz do tworzenia wzorów, napisów oraz logo. 2. Klejenie. Polega na połączeniu jednej lub kilku tafli za pomocą kleju do szkła np. żywicy bądź folii. Z reguły przeprowadza się je w autoklawie. 3. Lakierowanie. Proces polega na malowaniu na szkle specjalnym lakierem lub szkliwną emalią. Dzięki temu powierzchnia jest chroniona przed uszkodzeniami. Oprócz tego przeprowadza się procesy cięcia, krawędziowej obróbki i nawiercania. Istnieje poza tym opcja sitodruku.

Cięcie szkła

Do usług oferowanych przez szklarstwo należy profesjonalne cięcie szkła. Wykonuje się je za pomocą techniki mechanicznej. Metoda ta sprowadza się do sporządzenia rysy z użyciem np. ostrza diamentowego, a potem działania naciskiem wzdłuż wykonanego nacięcia. Oprócz prostoliniowego cięcia wyróżnia się cięcie krzywoliniowe. Przeprowadza się je dzięki wykrojom. W zakładzie szklarskim najczęściej stosuje się cięcie laserowe. Jego wykonanie zależy od grubości materiału. W przypadku cienkiego szkła linię nacięcia ogrzewa się wiązką laserową, a potem schładza powietrzem lub cieczą. Zaletą tej techniki jest brak odprysków czy pęknięć. Pozwala także na precyzyjne wykonanie kształtów w tworzywie. Co ważne, w trakcie pracy należy ułożyć szkło na równej powierzchni. W ten sposób ochroni się je przed uszkodzeniem. Bez odpowiedniego przycięcia szkła, jego wstawienie jest praktycznie niemożliwe. Z reguły tnie się:

  • Szyby. Od 2 do 19 mm grubości.

  • Szyby dekoracyjne. Dostępne w różnych wzorach i kolorach.

  • Lustra na wymiar. Grube na 2-6 mm.
  • Inne. Szkło lacobel, przyciemniane, piaskowane, antisolowe bądź mleczne. Także antywłamaniowe i bezpieczne.

Szklenie okien

Ostatnią z usług wykonywanych przez profesjonalnego szklarza jest szklenie okien. Szybę zwykle wykonuje się na wymiar. Jest to w szczególności ważne przy drewnianych oknach, występujących w różnych rozmiarach. Szkleniu poddawane są nie tylko okna, ale też witryny, drzwi czy zabudowy tarasowe i balkonowe. Przy tym przeprowadza się np. montaż  kabiny prysznicowej. Dotyczy to zarówno szkła hartowanego, jak i ornamentowego czy zwykłego, stosowanego w obiektach budowlanych. Oprócz tego możliwe jest zainstalowanie szkła zespolonego i antywłamaniowego. Specjaliści stosują do tego urządzenia takie jak podnośniki, wysięgniki czy rusztowania. Instalację przeprowadza się w drzwiach drewnianych, oknach, witrynach z metali czy aluminium oraz w plastikowych stolarkach. W tym celu warto zlecić szklenie okien profesjonalistom, którzy wykonają pracę na czas.