Najlepsze biura geodezyjne w Polsce obsługują zarówno małe, jak i duże inwestycje klientów indywidualnych oraz biznesowych, a także liczne zamówienie publiczne. Tak jest również z zespołem AGROMIAR z Makowa Mazowieckiego, który może na życzenie inwestora być obecny na każdym etapie prac. Prócz pełnej obsługi geodezyjnej kończącej się tzw. inwentaryzacją geodezyjną, do zadań specjalistów zalicza się podziały nieruchomości, rozgraniczenia, ustalanie granic, a także tworzenie map do celów projektowych. To na nich warto się skupić, poznając 3 istotne fakty.

Mapa do celów projektowych a pozwolenie na budowę

Pierwszą ważną informacją na temat map do celów projektowych jest ta, iż tego rodzaju opracowania geodezyjne przygotowane muszą być dla każdej inwestycji, dla której inwestor musi pozyskać pozwolenie na budowę. Może to być zatem zarówno budowa domu jednorodzinnego, jak i stawianie hali magazynowej. Nieprawdą jest też to, że mapy do celów projektowych nie są wymagane przy mniejszych inwestycjach budowy np. garażu czy parkingu. Jak już wspomniano, wszystko zależy od postanowienia organu wydającego pozwolenie na budowę, a także od przepisów prawa krajowego. Geodeci z biura AGROMIAR wskazują na dwa ważne akty prawne, które opisują obowiązki związane z tworzeniem map do celów projektowych:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.);
  2. Rozporządzenie  Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25 z 1995 r. poz. 133, § 3 – § 7).

Mapa do celów projektowych, czyli aktualizowana mapa zasadnicza

Drugim faktem dotyczącym map do celów projektowych, który podają geodeci biura AGROMIAR, jest to, że opracowania te tworzy się na podstawie map zasadniczych pobieranych wcześniej z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. To właśnie na niej nanosi się aktualizacje, dzięki wcześniejszym wykonaniu wielu pomiarów terenowych. Taka zaktualizowana mapa zasadnicza wraz z pełnym operatem geodezyjnym wraca zaś do PODGiK, gdzie jest dokładnie weryfikowana, a  w przypadku niestwierdzenia błędów opatrywana licencjami. Geodeta może zamówić zatem gotową mapę do celów projektowych w odpowiedniej liczbie i przekazać inwestorowi oraz jego wykonawcom.

Specjaliści z biura AGROMIAR podkreślają zatem, iż czas tworzenia mapy do celów projektowych jest w dużej mierze uzależniony od organizacji pracy danego powiatowego ośrodka. Musi on jednak zmieścić się w czasie kilkunastu dni. Od zlecenia pracy geodecie do wydania mapy do celów projektowych mija – wraz ze wszystkimi operacjami administracyjnymi, geodezyjnymi i kartograficznymi – około 2-3 tygodnie. Czas ten wydłużony może jednak być w przypadku konieczności wykonania wektoryzacji opracowania. Jest nią przekształcanie papierowej grafiki rastrowej na cyfrową postać wektorową.

Trzy różne skale dla map do celów projektowych

Jak tłumaczą geodeci z biura geodezyjnego AGROMIAR, mapy do celów projektowych tworzone są zazwyczaj w trzech różnych skalach, które przypisane są dla innych grup inwestycji m.in. ze względu na ich rozległość. Przy budowie domów jednorodzinnych i mniejszych obiektów wymagających pozwolenia na budowę stosuje się skalę 1:500. Dla budownictwa przemysłowego oraz dla zespołów obiektów budowlanych przypisana jest skala mapy nie mniejsza niż 1:000. Mapa do celów projektowych przy inwestycjach związanych z infrastrukturą liniową musi zaś być sporządzona w skali 1:2000. Dotyczy to między innymi kanałów melioracyjnych, torowisk, dróg czy też sieci energetycznych.

Dodać warto, że każde opracowanie geodezyjne służące tworzeniu projektów musi zawierać takie same zbiory informacji. Geodeci AGROMIAR tłumaczą, iż muszą się na nich znaleźć dokładnie wskazane warunki terenowe określonej działki oraz obszarów wokół niej. Mapa do celów projektowych bezsprzecznie musi mieć zatem ujęte:

  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu (linie zabudowy, punkty osnowy geodezyjnej, osie ulic, przebieg dróg oraz linie wysokiego napięcia),
  • usytuowanie zieleni wysokiej wraz z oznaczeniem pomników przyrody,
  • umiejscowienie innych ważnych elementów terenowych, które powinien wziąć pod uwagę architekt czy inwestor.