Układanie płytek wbrew pozorom nie jest łatwą czynnością. Usługi glazurnicze wymagają bowiem dużej precyzji i przede wszystkim odpowiedniej praktyki. Bazując na doświadczeniach firmy Remonty Grzegorz Wiatrowski, podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kładzeniu kafelków. Taka podstawowa wiedza na ten temat z pewnością może się okazać przydatna przy ewentualnym remoncie łazienki, czy kuchni.

Zbytni pośpiech nie jest wskazany

W nowym budownictwie prace wykończeniowe przeprowadza się po wysezonowaniu powierzchni — beton potrzebuje 3 miesięcy, a posadzki i tynki około 1 miesiąca. Zbyt wczesne położenie płytek może skutkować ich odklejaniem się oraz pękaniem. Dlatego fachowcy z firmy Remonty Grzegorz Wiatrowski przed rozpoczęciem kafelkowania zawsze upewniają się, czy tynki i posadzki są już suche.

Przygotowanie kleju

Klej do glazury musi być przygotowany we właściwy sposób. Zadanie jest ułatwione, bo na każdej etykiecie podane są dokładne proporcje wody i suchej mieszanki oraz sposób ich rozmieszania. Przygotowanie kleju „na oko” może pogorszyć właściwości kleju, co przełoży się na gorszą przyczepność płytek.

Odpowiednie nanoszenie zaprawy klejowej

Uzębienie pacy używanej do rozprowadzania zaprawy uzależnione jest od wielkości układanych płytek. W przypadku płytek, których bok nie przekracza 100 mm, wystarczy paca z uzębieniem wynoszącym 6 mm. Jeśli zaś mamy duże formaty o boku wynoszącym 300 mm, to najlepiej zastosować pacę z 12 mm uzębieniem. Należy też pamiętać, że w przypadku nakładania kleju metodą kombinowaną (czyli zarówno na płytkę, jak i na podłoże) rowki zaprawy na płytce powinny przebiegać poprzecznie do rowków zaprawy naniesionej na grunt.

Szczeliny dylatacyjne

Pomiędzy płytkami należy zachować określoną szerokość spoiny (min. 2 mm), która wyeliminuje naprężenia i ruchy płytek. Nie zapomnimy też o zastosowaniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach.

Uszczelnianie spoin ściennych

Z uwagi na powstające naprężenia nie wypełnia się fugą spoin pomiędzy płytkami podłogowymi a ścianą. Jak podkreśla specjalista Grzegorz Wiatrowski, w tym przypadku używamy wyłącznie elastycznej masy uszczelniającej np. silikonu.

Fugowanie płytek

Przed fugowaniem upewnijmy się, że klej jest całkowicie suchy. Wilgotność resztkowa może bowiem doprowadzić do przebarwień w fudze, co nie będzie wyglądało za estetycznie.

Odpowiednie planowanie

Jeśli płytki ścienne nie zmieszczą się w całości i potrzebne będzie docinanie, to stosujemy technikę od góry do dołu. Czyli niepełnowymiarowe fragmenty zostaną ułożone na samym dole, dzięki czemu nie będzie to tak mocno widoczne. Z tego samego powodu narożnik zewnętrzny powinien mieć całe płytki, a wewnętrzny – przycięte.