Przy adaptowaniu poddasza do celów użytkowych – mieszkalnych – wielokrotnie należy przeprowadzić remont podłogi. Jest to szczególnie ważne jeśli ta została wykonana na strychu z drewna. Ono niestety po latach braku konserwacji, mogło ulec znacznemu zniszczeniu, co klasyfikuje je do kompleksowej wymiany. Dowiedz się razem z nami, jak przebiega remont podłogi przy adaptowaniu poddaszy.

Ekspertyza konstruktora

Przy adaptowaniu poddasza do celów mieszkalnych, pierwszym z najważniejszych działań, jest określenie stanu technicznego podłoża strychowego. To ono będzie musiało bowiem utrzymać nowe ściany działowe, a także meble i sprzęty AGD oraz RTV. W przypadku podłogi drewnianej, bezsprzecznie ważne dla dalszych działań i ich bezpieczeństwa, jest przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. Ta musi być wykonana przez odpowiedniego specjalistę, który będzie współpracował następnie z ekipą remontową.

Określenie zakresu inwestycji

Wymiana w całości podłoża dedykowanego ostatniej kondygnacji domu jednorodzinnego, może być bardzo kosztowna. Jest to jednak wielokrotnie jedyny sposób na skuteczny i bezpieczny remont. Czasem jednak wystarczy zastosować nowoczesne systemy modernizacyjne, oparte o tworzenie zabezpieczeń metalowych, które przenoszą obciążenia statyczne i dynamiczne na swoją konstrukcję. Nie zawsze jednak umocnienie podłoża jest konieczne. Jeśli stara warstwa jest wystarczająco nośna, wystarczy przeprowadzić renowację jej wyglądu. To polega na zabezpieczeniu podłoża, następnie wykonanie na jej powierzchni nowej warstwy deskowania. W przypadku wylewek betonowych, wszystkie wykruszenia, odnawiane są poprzez zastosowanie wypełniającej powłoki.

Wybór i zastosowanie nowych warstw wykończeniowych

Końcowy etap remontu posadzki, polega na wyborze, a następnie zastosowaniu nowej warstwy wykończeniowej. Stanowić ją może wykładzina dywanowa, parkiet, panele, czy też glazura. W przypadku drewnianej podłoża właściwego, ciężko jednak zastosować płytki ceramiczne. Może być to trudne w montażu, przynosząc wysokie koszty. Najczęściej zatem wybierane są wersje oparte o surowce drzewne. Świetnie uzupełniają one wnętrza w stylu wiejskim, rustykalnym, industrialnym, czy loftowym!

Adaptacja poddasza tylko z wyspecjalizowaną firmą

Jeśli marzymy o zaadaptowaniu poddasza w naszym domu, przede wszystkim powinniśmy podjąć współpracę z odpowiednią firmę. Wyróżniać się powinna ona multidyscyplinarnym zespołem, a także specjalistycznym sprzętem, który pozwoli na przeprowadzenie szybkiego remontu, bez utrudnień dla domowników niższych kondygnacji. Godnymi uwagi firmami, są zatem takie, jak ta, którą prowadzi Mateusz Pradelok. Kompleksowe wykończenie wnętrz, zarówno pod kątem technicznym, jak i dekoratorskim, gwarantowane.