Remont strychu i zaadaptowanie go pod użytek mieszkalny to niełatwe zadanie. Taką inwestycję należy zlecić firmie ogólnobudowlanej, która jest w stanie stworzyć nowe podłogi, ścianki działowe, a także wewnętrzne docieplenie w postaci izolacji z wełny mineralnej czy pianki PUR. W Suwałkach i okolicach inwestorzy chętnie korzystają zatem przy renowacjach poddaszy z usług zakładu ogólnobudowlanego Marcina Wasilewskiego. Oferuje on szybkie i tanie remonty z wykorzystaniem technologii zwanej suchą zabudową. Czym ona jest i dlaczego świetnie sprawdza się na strychach?

Czym jest system suchej zabudowy?

Jak tłumaczą fachowcy z firmy budowlanej Marcina Wasilewskiego, systemy suchej zabudowy składają się na kilka elementów. Przede wszystkim są to prefabrykowane profile stalowe z akcesoriami montażowymi, a także przytwierdzane do nich poszycia. Stanowią je wysokiej klasy płyty kartonowo gipsowe (K-G), które dostać można w wersji hydrofobowej, wzmocnionej włóknem szklanym, ognioodpornej, wyizolowanej akustycznie, a nawet elastycznej. Tym samym mogą one pokryć nawet do 90% powierzchni całego adaptowanego poddasza, w tym pomieszczenia przeznaczone na łazienkę czy kotłownię gazową. Jakie konstrukcje można wykonać w systemie suchej zabudowy?

Budowlańcy z Zakładu ogólnobudowlanego Marcina Wasilewskiego odpowiadają, że sucha zabudowa gwarantuje szerokie możliwości projektowe. Z płyt K-G można uformować zarówno sufity podwieszane oraz ściany działowe, jak i zabudowy schodów czy wnęk. Świetnie sprawdzają się one także jako obudowy skosów, ścianek kolankowych, kominków, a także wanien i zestawów WC. Można z nich utworzyć też kanały instalacyjne, a w przypadku poddaszy niemalże zawsze służą do przygotowywania suchej podłogi jastrychowej. Dlaczego technologia oparta o płyty kartonowo gipsowe montowane na rusztach stalowych tak chętnie wybierana jest zaś przy remontach strychów?

Dlaczego warto adaptować strych suchą zabudową?

Marcin Wasilewski i jego ekipa doświadczonych fachowców zapewniają, iż sucha zabudowa to sposób taniego i szybkiego remontowania poddaszy. Do minimum ogranicza się bowiem prace mokre, a wykonywane są one głównie przy wykańczaniu płyt. Można je pokrywać glazurą, drewnem, kamieniem naturalnym, gładziami i farbami, a także tynkami. Efekty wizualne są satysfakcjonujące, podobnie jak sama jakość tworzonych konstrukcji. Ścianki czy podłogi z płyt K-G wytrzymują znaczne obciążenia, odporne są na wodę i ogień, a także na procesy starzenia oraz tzw. korozję biologiczną. Brak klejów i innych sztucznych substancji sprzyja tworzeniu się na poddaszu przyjemnego mikroklimatu, a lekka konstrukcja suchej zabudowy może być zakładana nawet na stropach o niskiej nośności.

Dużą zaletą stosowania płyt K-G jest też to, że mogą one z łatwością obudować izolację termiczną z wełny mineralnej oraz wszelkie instalacje. Remont odbywa się bez kłucia ścian, wywiercania otworów i innych prac, które są czasochłonne oraz kosztowne. Specjaliści z firmy remontowej z Suwałk gwarantują, że nie ma obecnie systemu remontowania poddaszy tańszego od suchej zabudowy.

Sucha zabudowa nie tylko na poddaszu

Warto podkreślić, że systemy suchej zabudowy nie tylko sprawdzają się przy adaptacji poddaszy. Zakład ogólnobudowlany Marcina Wasilewskiego, który od lat zajmuje się budową domów, remontami mieszkań oraz lokali użytkowych przyjmuje zlecenia na aranżacje różnych wnętrz z użyciem płyt K-G. Mowa o restauracjach, hotelach, biurowcach, sklepach wielkopowierzchniowych, a nawet pomieszczeniach gospodarczych, w tym o garażach.

Najwięcej zleceń dotyczących wykorzystania suchej zabudowy firma z Suwałk przyjmuje zaś od osób, które chcą postawić w mieszkaniu dodatkową ściankę działową czy stworzyć piękny, wielopoziomowy oraz oświetlony lampami LED sufit podwieszany.