Podczas prac remontowo-wykończeniowych coraz częściej korzystamy z technik maszynowych, ze względu na szybkość i wydajność pracy oraz estetykę efektów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych  agregatów malarskich, szpachlarskich, a także malarsko-szpachlarskich. Na którą z tych maszyn warto się zdecydować i jakie parametry warto brać pod uwagę?

Agregaty malarskie - zastosowanie

Agregaty malarskie nowoczesne urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Ich podstawową funkcją jest aplikacja farb, jednak świetnie sprawdzają się także w przypadku wielu innych mniej gęstych substancji. Przy ich pomocy wykonać możemy prace takie jak:

  • lakierowanie,
  • olejowanie,
  • gruntowanie,
  • malowania farbami emulsyjnymi oraz akrylowymi.

Agregaty malarskie stosuje się zarówno do malowania wnętrz budynków, hal i magazynów, jak i elewacji, konstrukcji stalowych, a nawet stolarki drzwiowej i okiennej oraz dachów.

Jak wybrać odpowiedni agregat malarski?

Aby wybrać odpowiednią maszynę, musimy najpierw zastanowić się, jak często agregat będzie przez nas wykorzystywany, a także jakie będzie jego zastosowanie. Inny typ agregatów polecany jest bowiem do użytku domowego, a inny w przypadku, gdy prowadzimy firmę remontowo-wykończeniową i poszukujemy maszyny ułatwiającej codzienną pracę. Warto wziąć pod uwagę także rodzaj nawierzchni, którą będziemy natryskiwać.

Ważny jest również rodzaj materiału, jaki wybrany przez nas agregat malarski będzie rozpylał, a dokładniej lepkość i gęstość cieczy roboczej. Warto przed podjęciem decyzji zapytać o poradę specjalistów, takich jak fachowcy z firmy Maszynowy24, posiadający wieloletnie doświadczenie zarówno w sprzedaży, jak i serwisie maszyn.

Odpowiedni dobór agregatu do stosowanego materiału jest niezwykle istotny, ponieważ zbyt ciężka farba będzie sprawiała problemy przy przepompowywaniu, a ciecz zbyt lekką trudno w będzie rozpylić.

Ciśnienie i wydajność – podstawowe parametry agregatów

Ciśnienie, z jakim dany agregat rozpyla farbę, wpływa na szybkość pracy tym urządzeniem. Agregaty używane podczas zwykłych prac remontowo budowlanych zazwyczaj cechują się ciśnieniem roboczym na poziomie od 160 do nawet 230 barów. Jednak jeśli poszukujemy agregatu w celach przemysłowych, który szybko i intensywnie rozpylać będzie płyn, warto zdecydować się na agregat do aplikacji przemysłowych pracujący z wysokim ciśnieniem ok. 230 barów.

Innym parametrem, ściśle związanym z szybkością pracy agregatu jest wydajność tłoczenia. Określa się ją na podstawie ilości litrów lub gramów cieczy, która zostanie wtłoczona do pistoletu w czasie jednej minuty – im jest wyższa, tym szybciej pracuje nasza maszyna.

Agregaty szpachlarskie

innym, popularnym typem agregatów są agregaty szpachlarskie, służące do nakładania maszynowego gładzi gipsowej oraz szpachlowej. Zapewniają one szybkie, precyzyjne i wygodne nakładanie materiału, generując także oszczędności finansowe.

Agregaty szpachlarskie niskociśnieniowe sprawdzają się także do pompowania innych substancji z małym uziarnieniem, takich jak:

  • klej do siatki na elewacjach,
  • systemy garażowe.

Maszyny te dają nam możliwość pracy zarówno na materiałach gotowych, jak i suchych z worka. Poszczególne agregaty szpachlarskie różnią się od siebie głównie sposobem pompowania substancji. Na rynku dostępne są wiec modele wyposażone w pompy ślimakowe, pompy tłokowe oraz pompy przeponowe, a także z natryskiem wspomaganym powietrzem.

Agregaty malarsko-szpachlarskie

Maszyną o szerokim zastosowaniu jest hybryda agregatu malarskiego oraz szpachlarskiego, czyli agregat malarsko-szpachlarski. Są to agregaty malarskie wyposażone w funkcję szpachlowania – urządzeniem rozprowadzić możemy zarówno farby, jak i szpachlę.

Takie urządzenia zazwyczaj mają większa moc oraz wydajność niż klasyczne agregaty malarskie, jednak za ich pomocą rozprowadzić możemy jedynie gotową masę szpachlową – jest to sprzęt wysokociśnieniowy, który nie sprawdzi się w przypadku mas suchych.  

Urządzenia te mają wiec swoje plusy oraz minuty, a wybór pomiędzy agregatem malarskim oraz szpachlarskim a hybrydą zależy głównie od częstotliwości naszej pracy z takim urządzeniem oraz materiałów, którymi wolimy wykonywać prace wykończeniowe.