Analiza ryzyka dla ujęć wód podziemnych obejmuje ocenę zagrożeń zdrowotnych uwzględniającą czynniki, które mają negatywny wpływ na jakość ujmowanej wody. Jak wskazuje ekspert z Kielkart, badanie jest przeprowadzane w oparciu o analizy hydrogeologiczne bądź hydrologiczne (wraz z pełną dokumentacją), analizę identyfikacji źródeł zagrożenia oraz wyniki badania jakości ujmowanej wody.

Analiza ryzyka dla ujęć wodnych – kto powinien wykonać badania?

Przeprowadzenie analizy ryzyka ujęcia wody jest obowiązkiem właściciela, który realizuje czynności z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi

Analiza jest wykonywana w przypadku ujęć dostarczających powyżej 10 m3 wody na dobę lub zaopatrujących więcej niż 50 osób. Dotyczy to także ujęć indywidualnych, jeżeli ujęcie zaopatruje zakłady handlowe, usługowe, przemysłowe i instytucje pożytku publicznego, w których woda jest przeznaczona do spożycia przez ludzi.

– mówi pracownik zakładu Kielkart. W myśl obowiązujących przepisów analiza musi być wykonana w takim terminie, aby do 31 grudnia 2022 roku złożyć wniosek o ustanowienie terenu strefy bezpośredniej i pośredniej.

Kiedy wykonać analizę ryzyka dla ujęć wodnych i o czym pamiętać?

Biorąc pod uwagę, że analiza ryzyka jest stosunkowo nowym rodzajem dokumentu, zatwierdzonym w wyniku pierwszej nowelizacji ustawy prawo wodne z 2017 roku, jej wykonawstwo powinno być powierzone zespołowi eksperckiemu. Firma Kielkart ma wieloletnie doświadczenie w realizacji czynności hydrogeologicznych oraz hydrologicznych oraz dysponuje referencjami z przeprowadzania tego typu opracowań.

Warto przy tym zaznaczyć, że analiza ryzyka ujęcia wody powinna być aktualizowana nie rzadziej niż co dziesięć lat. Co istotne, w przypadku ujęć wody, które dostarczają mniej niż 1000 m3 wody na rok aktualizacja dokumentacji jest wykonywana w okresach nie dłuższych niż co 20 lat. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy eksperta z Kielkart.