Zakup pierwszego mieszkania to wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza młodych. Przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Dlatego powstał program dopłat do kredytu mieszkaniowego o nazwie Bezpieczny Kredyt 2%, który ma na celu ułatwienie młodym ludziom wejście na rynek nieruchomości. Więcej dowiemy się od specjalisty z firmy Andrzej Ryznar Pośrednictwo Finansowe.

Kto może dostać bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% skierowany jest do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Program ten ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych rodzin i osób rozpoczynających dorosłe życie.

Wysokość kredytu i jego przeznaczenie

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania, co daje większą swobodę w wyborze nieruchomości.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat, co znacznie ułatwia spłatę kredytu w pierwszym okresie jego trwania.

Wysokość rat kredytu hipotecznego

Warto przedstawić przykład małżeństwa z jednym dzieckiem, które wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest ono pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

W okresie 10 lat dopłata ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały. Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.

- przekazuje specjalista z firmy Andrzej Ryznar Pośrednictwo Finansowe.

Po 10 latach dopłat kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3.172,74 zł.