Budowa domu to ważne wydarzenie, które wiąże się także z poniesieniem sporych kosztów. Wśród wielu dodatkowych kosztów warto zwrócić uwagę na badania geofizyczne gruntu, ponieważ mogą się one okazać bardzo dobrą inwestycją!

Badania geofizyczne - kiedy są dobrym wyborem?

Badania geofizyczne gruntu nie są wymagane  przez prawo, chociaż czasami podkreślana jest ważność ich wykonania, jeśli obiekt będzie położony na trudny lub nietypowym gruncie. Mimo to warto takie badania wykonać, ale dlaczego?

Wykonanie badań geofizycznych pozwala uniknąć częstych problemów na budowie, a także w trakcie użytkowania budynku. Po wykopaniu fundamentów może na przykład okazać się, że teren jest bardzo skalisty i konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu, albo że pod domem znajdują się cieki wodne i podmokły teren, co sprawia, że należy dodatkowo uzbroić i wzmocnić fundamenty. Nieznajomość gruntu może doprowadzić także do wielu innych problemów, takich jak pękanie ścian w budynkach, osadzanie się budynku bardziej z jednej strony, zapadające się fundamenty, uszkodzenia konstrukcji budynku, podmoknięcia.

To, na jakim gruncie mamy zamiar wybudować budynek, czasami można sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy, o ile przygotowane zostały dla danego terenu mapy geologiczne oraz hydrologiczne. Nie każde miasto lub gmina jednak wykonują takie mapy dla wszystkich działek, często nie są one też bardzo dokładne.

Kto może wykonać badanie geofizyczne działki przed budową domu?

Kto może wykonać dla nas takie badanie? Jak mówi nam ekspert firmy Met Geo, do przeprowadzenia badania geofizycznego należy wynająć profesjonalną firmę, która zajmuje się badania geofizycznymi i wykonuje mapy geofizyczne terenu.  Specjaliści do wykonania badań wykorzystują  wiertła, sondy, a do tego pobierają próbki gruntu oraz wody. Takie kompleksowe podejście pozwala im na dokładne zbadanie, jaki jest dokładny skład gruntu. Badania przeprowadzane są zarówno w terenie, jak i w laboratorium.

W laboratorium wykonuje się takie badania oznaczenia parametrów geofizycznych gruntu, takie jak:

  • stopień plastyczności,
  • wskaźnik zagęszczenia,
  • skład chemiczny wód gruntowych,
  • agresywność w stosunku do betonu.

W dokumentacji geofizycznej znajdować się będą informacje dotyczące tego, na jakich gruntach położona jest  działka, jakie jest ułożenie gruntów oraz jakie są ich dokładne parametry geotechniczne. Dodatkowo w dokumentacji znajdują się informacje o nośności gruntów, głębokości i występowaniu wód gruntowych, a także zalecenia dotyczące budowy  w oparciu o to, jakie grunty znajdują się na działce.