Sondowania dynamiczne DPL, DPM, DPH i DPSH są jednymi z najpopularniejszych metod wyznaczania stopnia zagęszczenia w gruntach niespoistych. Występuje też sondowanie SLVT, które wykonuje się w gruntach spoistych słabych, bardzo słabych oraz gruntach organicznych. Na czym one polegają i kiedy się je stosuje? Poznaj szczegóły na temat sondowania sondami  DPL, DPM, DPH, DPSH oraz SLVT.

Czym jest sondowanie dynamiczne?

Sondowanie dynamiczne DPL, DPM, DPH i DPSH to technika badania gruntów niespoistych poprzez dynamiczne pogrążanie końcówki stożkowej w podłoże gruntowe. Odbywa się to ze stałą energią uderzenia, a w zależności od zastosowania danego typu sondy można uzyskać wynik przy określonej głębokości. Sonda dynamiczna DPSH pozwala określać stopień zagęszczenia gruntu nawet do  głębokość 25 metrów. Za to sondę SLVT udarowo-obrotową wykonuje się w celu określenia w terenie wytrzymałości na ścinanie szczególnie w gruntach spoistych słabych, bardzo słabych oraz gruntach organicznych. Kto zaś przeprowadza tego typu badania geologiczne?

Sondowanie dynamiczne oferują tylko uprawnione do tego pracownie geotechniki, których pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje inżynierskie. Jedną z nich jest Met-Geo z Trzebini, w województwie małopolskim, która oferuje wykonanie wszystkich typów sondowań wraz ich interpretacją. Firma posiadamy doświadczenie w wykonywaniu różnego rodzaju badań geologicznych oraz geotechnicznych, tworzeniu ekspertyz geologicznych, a także wykonawstwie badań elektrooporowych, elektromagnetycznych i grawimetrycznych. Specjaliści z Met-Geo wykonają m.in. tomografię elektrooporową, zbadają ruchy masowe osuwiska oraz przeprowadzą prognozę deformacji i nieciągłości terenu.

Zastosowanie sondowania dynamicznego

Sondowanie dynamiczne to proces, który służy do określania zagęszczenia gruntów niespoistych. Wyniki uzyskane po sondowaniu dynamiczny pozwalają wyznaczyć stopień zagęszczenia gruntów oraz metody umocnienia danego terenu. Technika ta potrzebna jest też dla prawidłowego wydzielenia warstw geotechnicznych placu budowy. Czy to jednak jedyne zastosowanie nowoczesnych sond dynamicznych? Obecnie pracownie geotechniczne badają metodą sondowania nasypy budowlane, warstwy podłoża drogowego, jakość podsypki pod posadzki, a także pod chodniki i fundamenty.

Sondowanie dynamiczne – poznaj rodzaje stosowanych sond

Sondy stosowane przy sondowaniu dynamicznych muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Zalicza się do nich unormowania krajowe i unijne PN-BN-04452:2002 (Badania polowe) oraz PN-EN ISO 22476-2:2005 (Rozpoznanie i badania geotechniczne. Badania polowe. Część 2. Sondowanie dynamiczne). Najlepsze zespoły geotechniczne, które wykonują prace nawet w najtrudniejszych warunkach, wyposażone są zaś w różne zestawy sond. Przy sondowaniu dynamicznym stosuje się:

  • sondy lekkie pneumatyczne DPL – do badań gruntów piaszczystych do głębokości 10 m p.p.t.,

  •  sondy ciężkie DPH – do badań gruntów do głębokości 25,0 m p.p.t.,

  • super ciężkie sondy DPSH – do badań gruntów twardych do głębokości 25,0 m p.p.t.,

  • sondy krzyżakowe SLVT – do badań w podłożu spoistych gruntów słabych, bardzo słabych oraz gruntów organicznych o maksymalnej zalecanej głębokość 6 - 10 m p.p.t.