Każdy, kto chce rozpocząć budowę domu jednorodzinnego, musi wykonać wiele zadań. Po zmianie przepisów w 2012 roku, większość gmin w Polsce była prawie niemożliwa do uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli nie wdrożyły tych przepisów. Jednak wielu inwestorów uważa, że ​​te badania były stratą czasu i pieniędzy. To ogromny błąd. Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie ważne, zwłaszcza przy planowaniu piwnic budynku. Inżynier geotechnik określa poziom wód gruntowych i ocenia fluktuacje poziomu wody.

Dlaczego badanie geotechniczne pod budowę jest takie ważne?

Choć wydaje się, że na sąsiednich działkach znajdują się domy jednorodzinne, to nasza działka nadaje się również pod tego typu inwestycje. Należy to jednak zapewnić, zasięgając porady geotechnicznej. Dlatego przy projektowaniu budynków można brać pod uwagę możliwość podniesienia się wód gruntowych, co jest szczególnie istotne w przypadku domów jednorodzinnych podpiwniczonych. Mając tę ​​wiedzę, dobierzemy odpowiedni rodzaj podłoża i dobierzemy niezbędne materiały izolacyjne. Co więcej, da nam również możliwość skutecznego osuszania terenu, np. budowy oczyszczalni ścieków czy studni. Nie warto oszczędzać na badaniach geotechnicznych. Niedostosowanie projektu domu jednorodzinnego do wykonania gruntu może skutkować pęknięciami ścian i stropów, a nawet utrata stateczności budynku remontowanie tych rzeczy jest droższe niż publikowanie opinii geotechnicznych. W zakresie szeroko pojętej geotechniki nieoceniona będzie pomoc Biura Geologii i Sozologii Andrzeja Załuskiego.

Określenie stanu gleby za pomocą badań geotechnicznych

Mimo przepisów, niektóre polskie gminy pozwalają na wydawanie pozwoleń na budowę, bez konieczności prowadzenia badań geotechnicznych terenów pod zabudowę. Jednak nawet w tym przypadku warto zdecydować o ich wykonaniu. Badania geotechniczne pozwalają określić skład gruntu i jego charakterystyki, a także poziom wód gruntowych. Tego typu informacje pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Jak już wspomniano, popękane ściany lub zawalone fundamenty są przyczyną złego doboru fundamentów i ich niewystarczającej izolacji termicznej z powodu niemożności zidentyfikowania obszarów poprzez wykonanie odpowiednich badań. Nowe przepisy wprowadzają wymagania dotyczące badań geotechnicznych wszystkich kategorii, dlatego należy to zrobić również przed przystąpieniem do budowy domów jednorodzinnych.