Właściciele nieruchomości, do których nie dociera kanalizacja miejsca, muszą korzystać z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeszcze do niedawna standardem na polskich posesjach były klasyczne betonowe szamba z szybko niszczejącymi uszczelnieniami między kręgami. Alternatywą dla tradycyjnych zbiorników są nowoczesne i bezpieczne szamba z drenażem.

Szamba z drenażem – dlaczego są ekologiczne?

Szamba betonowe, mimo że tanie i łatwe do wykonania, są niezwykle groźne dla środowiska naturalnego, ponieważ stwarzają zagrożenie przedostawania się ścieków do ziemi. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na szamba z drenażem, które gwarantują ekologiczne przetwarzanie ścieków, aby stały się obojętną dla środowiska cieczą przypominającą wodę. Rozprowadzony w gruncie drenaż sprawia, że płyn sączy się do ziemi, zmniejszając ilość ścieków w zbiorniku i wydłużając okresy między kolejnymi opróżnieniami zbiornika. Oczywiście, zanim zlecisz wykonanie szamba, musisz przeprowadzić rzetelne badania geologiczne.

Na czym polega badanie gruntu?

Badania gruntu pod szambo pozwalają określić warunki terenowe panujące na danej działce. Zdarza się, że wody gruntowe są na tyle obfite, a warstwa ziemi ma tak słabą przepuszczalność, że instalacja szamba jest niemożliwa. Jak zaznacza pracownik firmy GEOBI, nawet tereny, które nie są zalewane w czasie obfitego deszczu, mogą nie zaabsorbować płynu pochodzącego z drenażu, skutkiem czego posesja będzie stale zalewana. Niekiedy grunt poradziłby sobie z jedną oczyszczalnią, ale w obliczu sąsiedztwa innych systemów obiektów technologicznych nie będzie w stanie wchłonąć wymaganej ilości płynu. Jeżeli badanie geologiczne wykaże, że nieruchomość nie kwalifikuje się do budowy szamba, wówczas inwestor musi zdecydować się na inny sposób odprowadzania ścieków. Warto przy tym zaznaczyć, że do budowy przydomowej oczyszczalni potrzebna jest zgoda starosty, a to niesie za sobą konieczność przedłożenia pełnej dokumentacji geologicznej.