Projektowanie, a następnie wznoszenie konstrukcji budowlanych jest skomplikowanym procesem, na który wpływa wiele czynników. Takie projekty z reguły powierzane są najlepszym specjalistom, zarówno inżynierom i architektom, którzy są w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia oraz trudności już na etapie wstępnej budowy. Obiekty budowlane powinny przede wszystkim spełniać wymogi bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy parametry techniczne budzą wątpliwości, z pomocą mogą przyjść laboratoria budowlane, zajmujące się badaniami diagnostycznymi.

Możliwe uszkodzenia konstrukcji budowlanych

Konstrukcje budowlane narażone są różnego rodzaju uszkodzenia, które mogą wynikać z warunków naturalnych, warunków niewłaściwego i niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania, degradacji konstrukcji na skutek np. korozji chemicznych czy biologicznych. Nierzadko uszkodzenia pojawiają się na skutek błędów projektowo-wykonawczych, wad materiałowych czy zaniedbań wynikających z utrzymania czy uszkodzeń eksploatacyjnych. Dlatego tak ważnym  działem w inżynierii budowlanej jest diagnostyka konstrukcji oraz badania diagnostyczne. Diagnostyką konstrukcji zajmują się laboratoria budowlane. Dzięki doświadczeniu profesjonalistów i przy użyciu specjalistycznych sprzętów możliwe staje się wykonanie badań w sposób nieniszczący lub niszczący. Zadaniem laboratorium budowlanego jest m.in. wykrycie i zdiagnozoanie rys czy pęknięć, sprawdzenie rozkładu zbrojenia, kontrola i weryfikacja wszelkiego typu uszkodzeń czy odspojeń, sprawdzenie grubości powłok ochronnych elementów metalowych oraz konstrukcji stalowych, wykrycie przecieków czy zawilgoceń, kontrola parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych

Nieniszczące metody wykrywające uszkodzenia konstrukcji budowlanych

Przykładowym badaniem może być metoda ultradźwiękowa, która przyczynia się do ocenienia wytrzymałości betonu na ściskanie oraz wykrycie potencjalnych wad związanych z wewnętrzną strukturą betonu. Metoda ta jest możliwa do zrealizowania pod warunkiem użycia specjalnych betonoskopów, które na podstawie prędkości rozchodzenia się fal ultradźwiękowych wykrywają wszelkie nieprawidłowości. Jak informują specjaliści z Labtechne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością innymi znanymi i równie często wykorzystywanymi metodami są badanie struktury konstrukcji metodą ultradźwiękową oraz określenie rozkładu i otuliny prętów zbrojeniowych w konstrukcji żelbetowej.

Pierwsza z nich pozwala na wykrycie i zlokalizowanie pustek, rur, pęknięć równolegle do badanej powierzchni. Umożliwia określenie grubości elementu konstrukcji przy dostępie jednostronnym. Pozwala na zobrazowanie struktury badanego elementu oraz określenie rozkładu prętów zbrojeniowych na różnych głębokościach elementu żelbetowego. Druga metoda działa na zasadzie widma elektrostatycznego. Daje możliwość określenia rozkładu prętów zbrojeniowych w konstrukcji oraz grubości otuliny tych prętów. Zakres działania urządzenia 10 cm głębokości w konstrukcji. Umożliwia rejestrowanie obrazu rozkładu celem przygotowania szczegółowych raportów.

Komu zlecić badania?

Firma Labtechne Sp. z o.o. zajmuje się badaniami i ekspertyzami budowlanymi. Zespół specjalistów oferuje usługi w zakresie oceny stanu technicznego budynków, diagnostyki konstrukcyjnej oraz innych działań związanych z bezpieczeństwem obiektów budowlanych. Firma wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i metody badawcze, aby zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, Labtechne jest w stanie rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy techniczne i zapewnić pełną satysfakcję swoim klientom.