Własny dom to bez wątpienia duże przedsięwzięcie w życiu przeciętnej rodziny. Posadowienie obiektu powinno być poprzedzone nie tylko wizytą geodety, lecz także geologa, który określi przydatność działki do realizacji inwestycji. Dzięki badaniom geotechnicznym wiadomo na jakiej głębokości umiejscowione są poszczególne warstwy gleby, w tym warstwa nośna. Wskazują one również poziom wód gruntowych, dzięki czemu w projekcie domu możemy dokonać zmian, które ochronią podpiwniczenie przed zalaniem.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie gruntu?

Kupując działkę pod budowę domu, kierujemy się głównie jej ceną, powierzchnią, a także lokalizacją. Nie każdy ma jednak świadomość, że na powodzenie inwestycji mają wpływ warunki geologiczne. Zlecając badanie gruntu firmom takim jak Firma Geologiczna Bolesław Plichta, uzyskujemy informacje, które ułatwią dobór parametrów konstrukcyjnych obiektu. Wskazówki geologów odnośnie typu fundamentów zapewniają więc bezpieczeństwo właściwej budowy i późniejszej eksploatacji. W dokumencie sporządzonym przez fachowców dowiemy się ponadto, w jaki sposób chronić inwestycję przed wodami gruntowymi, co ma istotne znaczenie dla domów z planowanym podpiwniczeniem. Opinia geotechniczna zawiera też zalecenia odnoszące się do wykonania na naszej działce systemu odwadniającego.

Niedostosowanie projektu obiektu do właściwości gruntu i głębokości wód może przynieść poważne konsekwencje. Nie dość, że stawianie budynku na problematycznym podłożu przebiega wolniej i generuje większe koszty, to w przyszłości prowadzi również do pękania ścian czy sufitów. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do utraty stabilności obiektu.

Badanie gruntu a kwestie prawne

Jeszcze do niedawna badanie gruntu pod dom jednorodzinny nie było obowiązkowe. Warto więc wiedzieć, że od 2012 r. bez opinii uprawnionego geologa nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Ze względu na stopień skomplikowania warunków gruntowych i założeń konstrukcyjnych obiektu wyróżnia się trzy kategorie geotechniczne. Według przepisów prawa, domy jednorodzinne należą do pierwszej kategorii, przez co od inwestorów wymagana jest jedynie dokumentacja, która daje ogólny obraz rodzaju oraz jakości gruntu znajdującego się na ich działce. W trakcie badań może się jednak okazać, iż warunki do osadzenia domu są znacznie trudniejsze, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia bardziej szczegółowej ekspertyzy.

Badanie geotechniczne gruntu w praktyce

Do przeprowadzania badań geotechnicznych gruntu dla domów jednorodzinnych używa się najczęściej metody udarowo-obrotowej. Otwory wykonywane są za pomocą wiertła hydraulicznego osadzonego zwykle na podwoziu pojazdu. Dzięki temu badanie jest możliwe nawet w oddaleniu od ciągów komunikacyjnych. Do narzędzi pomocniczych zaliczamy sondy statyczne, które wprowadza się w otwory, aby dokonać analizy gruntu z wykorzystaniem stożka elektronicznego lub mechanicznego. Powierzchnia odwiertów wynosi nawet do sześciu metru kwadratowych, a prace trwają do kilku godzin. Zaleca się wykonanie co najmniej trzech otworów o głębokości nie mniejszej niż 2 metry od poziomu przewidywanego osadzenia fundamentów. Sytuowane są one zazwyczaj w narożnikach budynku bądź na przecięciu przekątnych. Jako że badania w istotny sposób wpływają na strukturę gruntu, na podmiocie przeprowadzającym analizę spoczywa odpowiedzialność za przywrócenie podłoża do stanu pierwotnego.

Oferta Firmy Geologicznej Bolesław Plichta

Siedziba firmy geologicznej, oferującej usługi hydrogeologiczne, geologiczne i geotechniczne, mieści się w województwie zachodniopomorskim, dokładniej - w Koszalinie. Firma Bolesława Plichty działa już od ponad 30 lat i jej celem jest określanie warunków gruntowych oraz ich wpływu na przyszłe inwestycje. Geolodzy firmy przeprowadzają badania geologiczne gruntów i wód podziemnych, na podstawie których tworzą opinie geologiczne, przygotowują dokumentację oraz projekty. W ramach swojej działalności zajmują się także nadzorem inwestorskim, wykonywaniem testów zanieczyszczeń gruntów i wód oraz wierceniem studni. Działania te mają na celu zapewnienie odpowiedniego stanu terenu oraz bezpieczeństwa działań inwestycyjnych.