Metoda pomiaru georadarowego (GPR – Ground Penetrating Radar) to jedna z najskuteczniejszych metod pomiarowych stosowana w badaniach archeologicznych, geologii, budownictwie, inżynierii i w wielu innych branżach przemysłowych. Ta szybka, efektywna i bezinwazyjna metoda pozwala precyzyjnie ustalić przekrój geologiczny gruntu i skał, budowę strukturalną dróg i mostów, występowanie podziemnych przeszkód, instalacje podziemne i wiele innych.

Działanie georadaru – na czym polega?

Działanie tej wysokorozdzielczej, mobilnej metody geofizycznej opiera się na emisji fali elektromagnetycznej przez antenę nadawczą, która – wskutek odbicia lub załamania na granicy ośrodków różniących się stałą dielektryczną – powraca i jest rejestrowana przez antenę odbiorczą. Zarejestrowane wydarzenie w postaci obrazu falowego stanowi odzwierciedlenie wewnętrznej budowy ośrodka. Wraz ze wzrostem kontrastu między badanym obiektem a otoczeniem zwiększa się amplituda fali odbitej.

Profilowanie georadarowe – na czym polega?

Najpopularniejszą metodą wykonywania pomiarów georadarem jest profilowanie. W czasie pomiaru obie anteny przesuwają się wzdłuż linii profilu pomiarowego, która została wcześniej wytyczona. Alternatywną metodą jest ułożenie profili w równoległej siatce (wariant 3D).

Głębokość pomiaru przeprowadzanego przy pomocy georadaru zależy od częstotliwości wykorzystywanej anteny. W przypadku anteny o częstotliwości 250 MHz maksymalna głębokość rejestru, przy optymalnych warunkach pomiarowych, wynosi ok. 6 metrów.

Zastosowanie badań metodą georadarową

Pomiary georadarowe GPR przebiegają bezinwazyjnie, dlatego mogą być wykonywane w miejscach, w których uzyskanie stosownych pozwoleń jest czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Georadar jest najczęściej wykorzystywany w rezerwatach przyrody, na pasach startowych czy wewnątrz budynków. Korzystając z usług firmy dysponującej oprogramowaniem do obróbki danych georadarowych, takiej jak Geo Radar Anna Groffik, wstępna ocena wyników może być przeprowadzona już w trakcie wykonywania pomiarów terenowych.

Pomiar georadarem jest efektywny i szybki, dzięki czemu w ciągu godziny można wykonać badanie kilkudziesięciu kilometrów drogi lub autostrady. Nowoczesne sprzęty GPR umożliwiają konwersję danych w taki sposób, aby wyeliminować różnego rodzaju szumy przy jednoczesnym maksymalnym wzmocnieniu sygnału. Dzięki temu możliwe jest uporządkowanie zarejestrowanych wydarzeń i ich efektywny odczyt.