Budowa wymarzonego domu nie należy do najprostszych zadań. Stworzenie projektu, wybór materiałów to tylko jedne z nielicznych czynności, które musimy wykonać. Zanim jednak rozpoczniemy budowę, warto wykonać badania podłoża gruntowego. Najlepiej zlecić je doświadczonej firmie, takiej jak GEOTEST, która sprawdzi dla nas czy na danej działce możliwe jest postawienie budynku mieszkalnego. A teraz sprawdźmy, czym są badania gruntowe!

Czym są badania podłoża gruntowego?

Przed rozpoczęciem budowy domu ważne jest rozpoznanie warunków gruntowych i wodnych. W tym celu wykonuje się badania podłoża gruntowego, dzięki nim możemy poznać rodzaje warstw podłoża, a także poziom wód gruntowych. Badanie gruntowe powinno być wykonywane przez doświadczonych geologów, takich jak firma GEOTEST. Podczas badania geolodzy wykonują minimum 3 otwory na głębokości 2 metrów, licząc od miejsca, w którym będą znajdować się fundamenty. Z otworów tych pobierane zostają próbki gruntu oraz wody. Wykonanie badań jest nieobowiązkowe, jednak warto w nie zainwestować, gdyż pomogą  w uniknięciu w przyszłości pękających ścian i zapadających się fundamentów.

Etapy badań gruntowych

Jak już wspomnieliśmy badania gruntowe, wykonuje się, by sprawdzić grunt na, którym powstanie nasz wymarzony dom. Jak wygląda proces ich przeprowadzania? Badania podłoża gruntowego składają się z dwóch etapów. Pierwszy z nich odbywa się na terenie działki i składa się z odwiertów, sondowania, a następnie pobrania próbek wody i gruntu. Drugi etap natomiast przeprowadzany jest w laboratorium, to tam ocenia się wskaźnik zagęszczenia gruntu oraz jego plastyczność, dodatkowo bada się skład chemiczny wód gruntowych.

Kto wykona dla nas badanie gruntu?

Aby mieć pewność, że miejsce w którym, chcemy wybudować dom, jest właściwe powinniśmy, zgłosić się do firmy zatrudniającej doświadczonych geologów i geotechników, to oni przeprowadzą dla nas badania oraz sporządzą odpowiednią dokumentację techniczną. Jak tłumaczą specjaliści z firmy GEOTEST, poprawnie sporządzona dokumentacja powinna zawierać:

·         mapę działki z miejscami badań,

·         dane o poziomie wód gruntowych,

·         parametry geotechniczne gruntu,

·         przekrój geotechniczny pokazujący budowę geologiczną podłoża działki,

·         zalecenia i wnioski.

Podsumowując, badania geologiczne gruntu, choć nieobowiązkowe, powinny być traktowane poważnie i wykonywane jak najczęściej. To dzięki nim zyskujemy pewność, że nasz wymarzony dom będzie stał w nienaruszonym stanie przez wiele lat.