Budowa wymarzonego domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością pozyskania pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach dokument wydawany jest dopiero po wcześniejszym przeprowadzeniu badań właściwości gruntowych działki. Dlaczego takie analizy geologiczne są tak ważne i kto powinien je przeprowadzić? Najważniejsze kwestie dotyczące badań gruntu przed wzniesieniem domu poznać można w dalszej treści artykułu.

Badanie gruntu przed budową domu – wybór czy obowiązek?

Każdy inwestor, który planuje budowę domu, powinien wiedzieć, że budynki jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej, a co za tym idzie, nie ma obligatoryjnego obowiązku wykonywania przed inwestycją badań gruntowych. Mimo tego współpracę z uprawnionymi geotechnikami i geologami podejmuje współpracę wielu klientów indywidualnych. Dlaczego warto zdecydować się na analizę właściwości gruntowych działki?

Wyniki badań geologicznych pozwalają architektom i instalatorom wybrać właściwe technologie budowlane oraz montażowe. Pracownia geologiczna pomaga dostosować konstrukcję fundamentów do poziomu nośności gruntu, a także doradza w zakresie wykopów pod szambo czy studnie głębinowe. Bezsprzecznie analizy geotechniczne ważne są też w przypadku chęci zamontowania na działce innowacyjnych gruntowych pomp ciepła. Dlaczego jeszcze badania tego typu są wskazane przy każdej inwestycji? Jak tłumaczą eksperci, dzięki nim można uniknąć w przyszłości przekształceń i przemieszczeń geodezyjnych domu, a także jego osiadania. Ponadto wyznaczyć można najlepsze z możliwych rozwiązań drenażowych, hydroizolacyjnych oraz tych związanych z uzbrojeniem terenu.

Kiedy przy budowie domu zachodzi obowiązek wykonania badań gruntu?

Rozporządzenie MSWiA, a także przepisy prawa budowlanego wyszczególniają wyjątki, przy których inwestor musi obowiązkowo wykonać badania gruntowe przed budową domu. Dotyczy to terenów zaliczonych do drugiej i trzeciej klasy geotechnicznej.

Analizy gruntowe są zatem ważne przy wznoszeniu budynku jednorodzinnego na skarpach, w lesie, przy akwenach wodnych oraz na gruntach niespoistych. Badania są też ważne przy inwestycjach dotyczących domów z wieloma kondygnacjami podziemnymi oraz tych o niestandardowej konstrukcji. Obligatoryjny obowiązek współpracy z geologami zachodzi też wtedy, kiedy budowa może mieć wpływ na środowisko naturalne, w tym na stan wód gruntowych.

Na czym polega badanie właściwości gruntowych?

Badanie właściwości gruntowych to zarówno analizy terenowe, jak i laboratoryjne. Pracownie geologiczne przede wszystkim wykonują wtedy specjalne odwierty, które pozwalają dokonywać pomiarów w czasie rzeczywistym, a także, które umożliwiają pobieranie próbek do dalszych badań. Jedną z metod jest sondowanie warstw ziemi metodą dynamiczną (DPL, SLVT). Dzięki niej można określić skład gruntu, jego klasę oraz wszystkie ważne właściwości fizykomechaniczne. Geolodzy wskazują również głębokość położenia wód gruntowych oraz kierunek ich spływu. Mierzony jest również poziom ich chemizmu, co ważne jest m.in. dla wyboru odpowiedniej izolacji fundamentów, która zabezpieczy dom przez kapilarnym podnoszeniem się wód z gruntu. Usługę kończy zaś wydanie opinie geotechnicznej/geologicznej.

Komu zlecić wykonanie badań gruntu?

Badania gruntu wykonują tylko i wyłącznie uprawnieni do tego specjaliści – geotechnicy i geolodzy. Nie należy mylić tych profesji z geodetami, a na swojego inwestycyjnego partnera warto wybierać pracownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Na to liczyć mogą klienci zakładu projektowo handlowego GEOLOG, który obsługuje klientów z Koszalina i okolic. Takie firmy nie tylko mogą wykonać jednak badania geologiczne i geotechniczne przed budową domu czy studni głębinowej. Zlecić można im również nadzór geotechniczny i sprawdzanie zagęszczenia podsypek tworzonych przez zatrudnioną ekipę budowlaną. Wszystko zaś po to, by dom był solidnie posadowiony, a działka szybko mogła zamienić się w piękny ogród.