Podział nieruchomości to w ostatnich latach bardzo częsta praktyka. Coraz więcej osób decyduje się na zakup działki za miastem i wybudowanie domu jednorodzinnego. Mniejsze działki są tanie, dlatego o wiele lepiej się sprzedają – szczególnie te w dobrej lokalizacji. Przykładem są tereny wiejskie, które mają dobry dojazd do miast i ważnych miejsc, na przykład szkół. Kiedy wykonuje się podział nieruchomości? Dowiemy się od specjalistki z firmy Usługi geodezyjne Barbara Twardowska.

Kiedy dzielić?

Podział nieruchomości wykonuje się w wielu przypadkach. Pierwszym z nich jest po prostu wydzielenie mniejszej działki, na której właściciel postawi dom jednorodzinny, a pozostałe części sprzeda. Jak zostało już wcześniej wspomniane, małe działki sprzedają się o wiele lepiej niż duże, gdyż ich cena jest stosunkowo niewielka. Wiele osób pragnie przeprowadzić się na wieś, jednak nie zależy im na posiadaniu rozległego ogrodu, który wymaga pielęgnacji. Coraz częściej ludzie decydują się na zakup mniejszej, taniej działki. Podział nieruchomości ma miejsce również podczas zapisywania ziemi np. na kilku potomków. Sprawiedliwe rozdzielenie majątku pomiędzy dzieci jest niemal tradycją, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie.

Jakie są procedury?

Podział nieruchomości nie jest procedurą trudną, jednak wymaga właściwego działania i przebiega w trzech etapach:

  • Geodezyjny – polega na wymierzeniu działki i odpowiednim jej rozdzieleniu. Pomiarami musi zająć się odpowiednio do tego uprawniona osoba. Dobrego geodetę można znaleźć między innymi w firmie Usługi geodezyjne Barbara Twardowska, która znajduje się w Otwocku.

  • Ewidencyjny – działania geodety powinny być zawarte w dokumentach prowadzonych przez organy odpowiedzialne za ewidencję.

  • Prawny – polega na nadaniu praw do wyznaczonych działek poszczególnym właścicielom.

Zdecydowanie najbardziej kłopotliwym elementem jest kompletowanie niezbędnej dokumentacji i składanie wniosków, a następnie oczekiwanie na ich rozpatrzenie.

Co musisz zrobić?

W praktyce osoba, która chce podzielić nieruchomość, powinna działać według następującego schematu:

  1. W przypadku działek nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego – złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy.

  2. Złożenie wniosku o podział nieruchomości (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) wraz z załącznikami, których wybór zależy od indywidualnych okoliczności.

  3. Zlecenie geodecie dokonania podziału zgodnie ze wstępnym projektem.

  4. Ponowne złożenie wniosku o podział wraz z kompletną dokumentacją.

  5. Złożenie wniosku o wpis w księdze wieczystej do Sądu Rejonowego.

Profesjonalne usługi geodezyjne

Usługi Geodezyjne Barbara Twardowska to przedsiębiorstwo specjalizujące się w szerokim zakresie usług geodezyjnych. Oferuje swoim klientom między innymi podział nieruchomości, obsługę inwestycji oraz tworzenie map. Przed przystąpieniem do realizacji zleceń, firma dokładnie omawia szczegóły z klientem, aby sprostać jego oczekiwaniom. Eksperci zatrudnieni w firmie tworzą mapy do celów prawnych, a także zajmują się realizacją map do zasiedzenia i map do celów sądowych. Ponadto, firma podejmuje się rozgraniczania nieruchomości.