Bejcowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykańczanie drewna. Istnieje wachlarz wszelkiego rodzaju preparatów do tego służących, co również przekłada się na ilość oferowanych zastosowań. Bejce nakłada się dość łatwo, a ponadto nie są szczególnie drogie. Wykorzystuje się je zwykle do renowacji wszelkiego rodzaju mebli, w branży budowlanej, czy w stolarstwie artystycznym.

Bejca do drewna - czym właściwie jest?

Bejca to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych. Preparat składa się w większości z wody i stanowi aż 90% całego składu. Bejce są zatem bardzo płynne, co ma znaczny wpływ na głębsze wnikania bejcy w warstwy drewna. W ten sposób doprowadza się do drewna substancje ochronne oraz barwiące. Barwniki są mocno rozcieńczone. Takie rozwiązanie sprzyja podkreślaniu usłojenia drewna. Jest to niewątpliwie zaleta o charakterze estetycznym. Jedną z grup bejc są preparaty wodne. Stosuje się również bejce olejne i rozpuszczalnikowe, które cechuje inny skład i właściwości.

Jak dobrać odpowiednią bejcę?

Decydując się na samodzielny dobór bejcy, należy przyswoić znajomość składu chemicznego tych produktów. Dzięki temu można dostrzec różnice w działaniu tych preparatów. Dodatkowo każdy rodzaj drewna wymaga innej obróbki i inaczej się barwi. Najprostszym sposobem na dobranie odpowiedniej bejcy jest zapoznanie się właściwościami bejc, które wykorzystuje się na drewnianych schodach, drzwiach sosnowych, meblach, podbitkach, czy fornirze. Wyróżnia się także bejce do drewna dębowego oraz bejce pod olej.

Doświadczone firmy, takie jak Lemir z Krakowa, pomogą w dobrze właściwej bejcy.

Jakie są kolory bejc do drewna?

Producentów bejc do drewna charakteryzuje to, że posiadają swoją stałą paletę barw. Istnieje również możliwość skorzystania z usług mieszalni, dzięki czemu można uzyskać taki kolor, jaki chcemy – niekoniecznie z dostępnej palety. Wówczas należy pamiętać o tym, że w zależności od składu i struktury danego drewna, będą pojawiać się niewielkie różnice między kolorem na wzorniku a ostatecznym efekcie. Świetnym pomysłem jest w związku z tym przygotowanie próbek na konkretnych gatunkach drewna. Wtedy możemy sprawdzić, jak bejca zachowuje się bezpośrednio na materiale. Takie rozwiązanie to w prawdzie jedyny sposób, który ukazuje rzeczywiste kolory bejcy. Istotnym elementem w tym zakresie jest również wybór producenta bejc.