Idealna kostka brukowa powinna charakteryzować się zarówno wytrzymałością, jak i estetyką. Inwestorzy poszukujący takiego właśnie materiału, skupiają się przede wszystkim na 2 podstawowych opcjach. Mowa tutaj o kostce wykonanej z odlewu betonowego oraz z naturalnego granitu. Czym zatem charakteryzują się oba najpopularniejsze produkty i czy o którymś nich można powiedzieć, że jest wyraźnie lepszy?

Co wyróżnia betonową kostkę brukową?

Do funkcjonalnego wykończenia posesji prywatnych najczęściej wykorzystuje się kostki betonowe. Taki stan rzeczy ma swoje praktyczne i ekonomiczne uwarunkowania. Po pierwsze, doskonała renoma materiału wynika z jego ponadprzeciętnych parametrów wytrzymałościowych. Struktura betonu doskonale radzi sobie zarówno z oddziaływaniem warunków środowiskowych takich jak mróz oraz wilgoć, jak i ze sporymi obciążeniami mechanicznymi.

Z kostki takiej bez żadnych obaw można wykonać trakty komunikacyjne dla pieszych oraz podjazdy dla samochodów – choć w ostatnim z wymienionych przypadków należy zadbać o odpowiednią grubość, która nie powinna być mniejsza niż 8 cm.

Kostki tego typu produkowane są nie tylko w ogromnej gamie kształtów oraz rozmiarów, ale także jako rozwiązanie systemowe. Oznacza to, że inwestorzy otrzymują do swojej dyspozycji tzw. kolekcje, w których każdy element ma swoje z góry określone miejsce i idealnie do siebie pasuje. Niepodważalną zaletą kostek betonowych jest również ich doskonały stosunek ceny do jakości. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy postawić na kostkę granitową?

Wykonana z kamienia naturalnego kostka granitowa, pod kątem wytrzymałościowym w niczym nie ustępuje swojemu betonowemu odpowiednikowi. Cechami wyróżniającymi produkt spośród innych, są jego niewielkie rozmiary. Dlatego też kostki granitowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykończenia niewielkiej lub niesymetrycznej przestrzeni. Mniejsza ilość cięć przyczynia się do ograniczenia odpadu roboczego, a to z kolei, bezpośrednio przekłada się na oszczędności finansowe.

W przypadku kostki granitowej doskonale widać też, jak istotne są kwestie związane z prawidłowym wykonaniem podsypki. Jedynie poprawnie przygotowana warstwa kruszywa jest w stanie zagwarantować, że na stworzonych ścieżkach nie zaczną tworzyć się charakterystyczne rozwarstwienia. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Zakładu Budowlano-Brukarskiego, kostki granitowe nie są tak uniwersalne, jak betonowe, co oczywiście nie oznacza, że można uznać je za gorsze. Jest to produkt, który z pewnością może się podobać, a wysoka odporność na ścieranie sprawia, że przez wiele lat zachowuje on swoje właściwości estetyczne.