Przydomowy basen stanowi źródło przyjemności. Aby kąpiel w nim była nie tylko przyjemnością, ale żeby gwarantowała bezpieczeństwo, musi zostać odpowiednio uzdatniona. Proces ten zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i glonami, których nie widać gołym okiem. Jakie metody uzdatniania wody w  basenie warto zastosować?

Na czym polega dezynfekcja basenu?

Uzdatnianie chemiczne wody w basenie ma na celu zabezpieczenie użytkowników przed zagrożeniami biologicznymi. Podstawowym procesem uzdatniania wody jest dezynfekcja. Zabieg ten polega na unieszkodliwieniu bakterii i wirusów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Istotnym czynnikiem jest tutaj dobór czynnika czyszczącego. Musi on z jednej strony eliminować szkodliwe mikroorganizmy, a z drugiej być obojętny dla zdrowia użytkowników. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dezynfekcji: długotrwałą i szybką. Proces szybki – zwany również szokowym, stosowany jest do bieżącego oczyszczania wody. Metodę długotrwałą wykorzystuje się, gdy z powodu wcześniejszych zaniedbań doszło w basenie do nagromadzenia mikroorganizmów. W procesie dezynfekcji  używa się przede wszystkim środków na bazie chloru, ozonu oraz promieniowania ultrafioletowego – lamp UV.

Środki na bazie chloru

Do uzdatniania wody z przydomowego basenu często używa się tych samych środków, które podawane są do instalacji wody pitnej. Zwykle jest to podchloryn sodowy lub dwutlenek chloru, uzupełniony o substancje wspomagające jego działanie. Różnica widoczna jest tylko w stężeniu substancji. Podstawową zaletą tych środków jest wysoka i długotrwała skuteczność. Niestety mogą one źle wpływać na organizm. Środki na bazie chloru mogą być dodawane do wody w postaci płynnej, półpłynnej, jako tabletki lub jako granulki. Coraz częściej jako środek dezynfekcyjny w basenach rodzinnych używana jest sól kuchenna. Jej zaletą jest niski koszt oraz brak negatywnego wpływu na użytkownika.

Aktywny tlen i promienie UV

Ozon jest związkiem bezzapachowym, a jego rozkład nie powoduje żadnych działań ubocznych. Mimo dużej skuteczności działania jest nietrwały, a metoda jest droższa niż chlorowanie. Tlen aktywny podaje się do wody jako roztwór gazu w wodzie lub w postaci pastylek. Dezynfekcja promieniami UV polega na oświetlaniu wody basenowej specjalnymi lampami. Promienie UV oddziałują bakteriobójczo, niszcząc także wirusy. Niestety lampy UV są stosunkowo kosztownymi urządzeniami.

Skład chemiczny wody ma wpływ na szybkość rozwoju bakterii, wirusów i glonów. Oddziałuje także na zdrowie użytkowników. Procesy uzdatniania wody również wymagają odpowiedniego środowiska chemicznego. Optymalny poziom wskaźnika pH dla działania środków chemicznych mieści się w przedziale 6-8. Poziom ten blokuje również rozwój mikroorganizmów. Dla kąpiących się  odpowiedni wskaźnik wynosi 7-7,4. Korekcję pH można przeprowadzać za  pomocą środków płynnych lub granulatów.