Drzwi już od samego początku miały za zadanie chronić mieszkańców prowizorycznych schronień, a potem domostw przed zwierzętami, nieproszonymi gośćmi oraz chłodem. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą ze starożytnego Egiptu. Drzwi, jakie znamy teraz to stosunkowo nowy wynalazek – pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Niezwykle ciężko jest sobie wyobrazić, jak żyli ludzie jeszcze w średniowieczu. Brak drzwi, kanalizacji czy ogrzewania były dla nich codziennością. Postęp technologiczny doprowadził do zmian społecznych oraz zweryfikowania dotychczasowego podejścia do kwestii intymności.

Jak ważna jest rola drzwi w każdym domu?

W domu, mieszkaniu i wielu innych pomieszczeniach drzwi chronią nas przed nieproszonymi gośćmi, chłodem, upałem oraz są barierą dźwiękochłonną. Za zamkniętymi drzwiami mamy swoją prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego długo zastanawiamy się nad wyborem drzwi właściwych dla nas. Obecnie na rynku istnieją firmy, oferujące szeroką gamę drzwi o różnym przeznaczeniu. Takie firmy jak Maxa Gerda Drzwi wejściowe i bramy garażowe, sprzedają     z montażem zarówno drzwi jak i bramy garażowe.  Wybranie odpowiednich drzwi nie jest wcale proste. Należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważne jest, aby drzwi wejściowe do mieszkania chroniły przed włamaniem i hałasem, a do domu posiadały niski współczynnik przenikania ciepła oraz solidną konstrukcję, która zapewni wieloletnie użytkowanie. Wszystkie drzwi dostępne są w wielu kolorach i wzorach, co z pewnością pozwoli na dopasowanie ich do gustu klienta oraz wystroju.W ofercie takich firm można znaleźć:

  • drzwi wejściowe do mieszkań
  • drzwi wejściowe do domów
  • drzwi o niskim przenikaniu ciepła
  • drzwi akustyczne
  • drzwi z doświetlami
  • bramy garażowe,

Jaka jest historia drzwi?

„Starożytne drzwi”, a więc te które funkcjonowały w starożytnym Egipcie cechowały się wyjątkowym luksusem. Oczywiście nie uświadczyliśmy ich w zwykłych domach, a największych świątyniach. Wykonane były z najbardziej szlachetnego drewna dębowego, oliwnego, cyprysowego oraz cedrowego. Najstarsze drzwi jakie zachowały się do dziś stanowią eksponat kolekcji British Museum w Londynie – pochodzą z Nippur w Mezopotamii, a ich powstanie datowane jest na 2000 rok przed naszą erą.


W Polsce najstarszymi drzwiami są Drzwi Gnieźnieńskie. Piękne, dwuskrzydłowe, wykonane z brązu – do dziś możemy oglądać je w czasie zwiedzania archikatedry Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie. Naukowcy ustalili, że najprawdopodobniej powstały one około 1175 roku, a więc za panowania Mieszka III Starego. Płaskorzeźby umieszczone na drzwiach przedstawiają życie św. Wojciecha – począwszy od narodzin, a skończywszy na męczeńskiej śmierci. Historia drzwi ma więc już kilka tysięcy lat.