Najwięcej ciepła ucieka z domu nie od strony dachy czy okien, ale od ścian elewacyjnych. To dlatego zarówno nowe, jak i stare obiekty muszą mieć wykonaną skuteczną termoizolację. Jej rodzajów jest zaś bardzo wiele. Przykładem atrakcyjnego cenowo rozwiązania, które znacznie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania jest Bezpoinowy System Ocieplania (BSO). Zapewnia on również zdrowy mikroklimat wnętrz. Co warto jeszcze o nim wiedzieć?

Czym jest termoizolacja BSO?

Elementów wchodzących w skład Bezspoinowego Systemu Ocieplania domów jednorodzinnych jest wiele. Pierwszą warstwą, która bezpośrednio przylega do muru lub starej izolacji jest najczęściej styropian. Mocowany jest on na specjalny klej lub też przy użyciu kołków. Kolejną warstwą jest klej szpachlowy, w którym zatapiana jest siatka zbrojąca. Ta jest również pokrywana z drugiej strony tym samym typem kleju. Ważne jest także precyzyjne zagruntowanie, co wpływa na efekt estetyczny całej termoizolacji. Jej ostatnią warstwą jest bowiem najczęściej tynk cienkowarstwowy na gruncie.

Dlaczego jednak termoizolacja BSA zwana jest bezspoinową? Nazwę tę system zawdzięcza właśnie współpracującym ze sobą warstwom, które niemalże monolitycznie pokrywają całą powierzchnię elewacji. W ten sposób unika się tworzenia szczelin, przez które uciekać będzie ciepło. Ich brak sprzyja również większej ochronie domu przed zawilgoceniem, grzybami oraz szkodnikami. BSO nie wymaga zatem konserwacji, o ile zostanie wykonany przez dobrą firmę ogólnobudowlaną. Najlepiej wybierać ekipy takie jak MARIO-BUD. Proponują one inwestorom również inne ważne izolacje, które świetnie łączą się z Bezpoinowym Systemem Ocieplania. Zalicza się do nich:

  • izolacje poddaszy pianką PUR otwartokomórkową lub wełną mineralną (w zabudowie suchej – płyty K-G);
  • izolacje stolarki okiennej i drzwiowej, w tym parapetów;
  • hydroizolacje balkonów, tarasów, fundamentów czy łazienek (np. z wykorzystaniem mas uszczelniających czy płynnej folii).

BSO – najchętniej stosowana termoizolacja w Polsce

Termoizolacja w  modelu BSO jest dzisiaj bardzo popularna w Polsce. Wiąże się to przede wszystkim z wieloma korzyściami, jakie przynosi ten system. Gwarantuje on bowiem błyskawiczne prace montażowe z bardzo niewielką ilością prac mokrych. Ogranicza to koszty inwestycji. Bezspoinowy System Ocieplania zwany jest również metodą lekką, ponieważ cała konstrukcja ma niewielką masę rzeczywistą. Nie obciąża ona zatem struktur nośnych domu i wyróżnia się długoletnią trwałością. Dodatkowo BSO pozwala na dowolne aranżowanie elewacji np. z wykorzystaniem tynków, klinkieru czy płyt drewnianych.

Jakie są jeszcze zalety termoizolacji w systemie bezspoinowym? Nie można zapomnieć oczywiście o wysokich parametrach izolacji termicznej, a także przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Koszty ogrzewania przy metodzie lekkiej mokrej mogą być obniżone nawet o kilkadziesiąt procent. BSO przyczynia się także do tworzenia we wnętrzach ocieplonego domu przyjaznego mikroklimatu. Wszystko to przy maksymalnej eliminacji tzw. mostków termicznych, przez które w innych systemach termoizolacji ucieka bardzo dużo ciepła.