Nim ruszy realizacja obiektu budowlanego w wielu przypadkach potrzebne jest pozwolenie na budowę i oczywiście projekt. Początkiem wszelkich czynności, jakie należy przedsięwziąć, jest wykonanie badań technicznych gruntu, mających na celu ocenę np. jego nośności. Analizy parametrów terenu pod inwestycję można wykonać w firmie Bio - Geo Wioleta Małecka. Jak przebiega i kiedy bezwzględnie wymagane jest badanie geotechniczne gruntu?

Czym jest opinia geotechniczna gruntu?


Wykonanie ekspertyzy gruntu pozwala poznać warunki gruntowo-wodne na danym terenie. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Bio - Geo Wioleta Małecka:

Analiza umożliwia określenie rodzaju gruntu, poziomu wód gruntowych oraz ich wahania, co jest niezbędne w celu wykonania dokumentacji technicznej. W świetle obowiązujących przepisów sporządzenie opinii o strukturze gruntu jest wymagane przy występowaniu o pozwolenie na budowę bez względu na rodzaj wznoszonego budynku.

Jakie są kategorie geotechniczne budynków?

Jak informuje nas nasz rozmówca z firmy Bio - Geo wyróżnia się trzy kategorie geotechniczne budynków. Z wiadomości uzyskanych ze wspomnianego przedsiębiorstwa świadczącego usługi geologiczne i geotechniczne od 2012 roku wynika, że do pierwszej kategorii zaliczane są głównie budynki jednorodzinne położone na terenach o dobrych warunkach gruntowych. Drugi typ obejmuje inwestycje, które wymagają fundamentów głębokich lub konieczności dodatkowego rozpoznania. Trzeci rodzaj to budynki wznoszone na gruncie o skomplikowanych warunkach gruntowych bądź dotyczące obiektów nietypowych jak np. budynki wysokościowe, zabytkowe i monumentalne, tunele czy też obiekty energetyki.

Nowoczesny sprzęt do badań struktury gruntu, dostępny w omawianej firmie, pozwala przeprowadzić wszelkie analizy zgodnie ze sztuką budowlaną. Powinny one obejmować sporządzenie dokumentacji w wersji papierowej i elektronicznej, a także sondowanie dynamiczne DPL (SLVT) oraz otwory geotechniczne – zależne od rodzaju gruntu.