Pellet to coraz popularniejsze paliwo służące do ogrzewania domków jednorodzinnych. I prawidłowo! W dobie nadchodzącego kryzysu klimatycznego każdemu z nas powinno leżeć na sercu dobro środowiska oraz… nasze własne. Smog jest zmorą wielu dzielnic miasta, miasteczek oraz wsi, dlatego warto rozważyć przejście na „zielony węgiel”, jak czasem określany jest pellet. Więcej o zaletach tego biopaliwa znajdziecie poniżej.

Pellet? A co to właściwie jest?

Pellet to paliwo z biomasy, które uchodzi za jedno z najbardziej ekologicznych, a przy tym ekonomicznych sposobów na ciepło w domu. Powstaje z odpadków pochodzenia roślinnego – głównie z trocin, ścinków oraz innych odrzutów powstających podczas obróbki drewna. Dlatego właśnie pellet jest ekologiczny, gdyż ulega biodegradacji, a podczas spalania w piecu powstaje znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu z węglem kamiennym, a nawet ekogroszkiem.

Pellet jest bardzo wydajnym paliwem, dzięki niskiej wilgotności i mocnemu sprasowaniu surowca odznaczają się wysoką kalorycznością nawet 18 MJ/kg, co w porównaniu do 23 jednostek dla ekogroszku i węgla kamiennego jest bardzo dobrym wynikiem. Biorąc oczywiście poprawkę na to, że produkcja oraz spalanie peletu nie jest szkodliwa dla środowiska ani dla naszego zdrowia. W

Ogrzewanie domu pelletem – czy to się opłaca?

Średnia cena za tonę węgla w 2019 r. wynosiła 885,40 zł (na podstawie komunikatu GUS), a za dobrej jakości pellet zapłacimy między 600 a 800 zł, w zależności od miejsca zakupu, więc jak widać nie jest to rażąca dysporpocja. Pellet prosto od producenta to dobry pomysł, jeżeli chcemy zamówić większą porcję opału. Wielu producentów pokroju Warmia – Plus oferuje pellet wysokiej jakości z certyfikowanych surowców krajowych i zagranicznych pod marką ‘’POLAN”, który odznacza się wysoką kalorycznością. Dodatkowo wszyscy klienci mają możliwość transportu zamówioenego paliwa po wczeniejszym uzgodnieniu terminu i warunków dostawy.

Wiele osób przed przejściem na „zielony węgiel” powstrzymują względy finansowe. Oczywiście, kupno pieca przystosowanego do spalania pelletu jest dużym wydatkiem, jednakże istnieją sposoby na uzyskanie dofinansowania na wymianę pieca. Obecnie wiele gmin udziela wsparcia finansowego mieszkańcom, a kwoty dopłaty do wymiany są zależne od środków przeznaczony na ów cel. Ciężko podać konkretne kwoty, ale można być pewnym minimum 40 % zwrotu kosztów inwestycji.

Pellet do ogrzewania – jaki kupić i gdzie przechowywać?

Do wyboru mamy 3 klasy pelletu – klasa I, II oraz klasa B, która jest najmniej kaloryczna, nie posiada dokładnie określonej granulacji i może zapychać piece. Dlatego lepiej zignorować węża w kieszeni i zakupić porządny pellet dobrej jakości – ceny są wyższe, owszem, jednak wysokiej kaloryczności piec zużywa mniejsze ilości paliwa, aby utrzymać ciepło w domu na optymalnym poziomie.

Inną kwestią wymagającą rozważenia jest… sposób przechowywania pelletu. Jeżeli nie zadbamy o dobre warunki dla opału to możemy przygotować się na stratę jakości, a nawet zupełne zniszczenie pelletu. Nie można dopuścić do tego, aby nasz „zielony węgiel” zamókł, dlatego przechowywanie go luzem w składziku, bez dobrej wentylacji nie jest polecanym rozwiązaniem. Najrozsądniej jest zaopatrywać się regularnie u producenta opału, co pozwoli zamówić optymalną ilość. Jeszcze innym rozwiązaniem jest pelet workowany, który jest kupowany najchętniej. Worki po 15-20 kg są wygodne w użyciu, a folia chroni przed zamoknięciem.