Montaż pokrycia z blachy trapezowej to przede wszystkim bardzo sprawdzone rozwiązanie stosowane od lat. Trapez sam w sobie, choć może występować w kilku wariantach, jeżeli chodzi o wysokość przetłoczenia i zastosowane powłoki ochronne, charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem sztywności oraz odporności na niesprzyjające działanie warunków atmosferycznych takich jak wilgoć oraz promienie słoneczne. Na jakich zatem dachach popularny trapez sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Blacha trapezowa gdzie ją stosować?

Blacha trapezowa doskonale sprawdza się przede wszystkim jako pokrycie dachowe różnego rodzaju obiektów przemysłowych i gospodarczych. W zależności od wielkości oraz kąta nachylenia połaci trzeba zadbać o to, aby dobrze dobrać wysokość przetłoczenia, które odpowiedzialne będzie za skuteczne odprowadzanie wody deszczowej do systemu rynnowego. Im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższy musi być sam trapez. Ze względu na często spore połacie dachowe w budynkach przemysłowych, zastosowanie trapezu niesie ze sobą również inne korzyści. Jakie konkretnie?

Blachę trapezową układa się bardzo szybko. Zarówno jeśli chodzi o łączenie arkuszy w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Montaż nie różni się niczym od montażu standardowej blachodachówki. W zdecydowanej większości przypadków arkusze przykręca się do drewnianych łat, za pomocą specjalistycznych wkrętów z uszczelką. Aby nie narażać się na problemy, związane z silnymi porywami wiatru, wkręty powinny być mocowane w dolną, a nie w górną falę. Co jeszcze warto wiedzieć o blasze trapezowej?

Od czego zależy wytrzymałość blachy trapezowej?

Wytrzymałość trapezu na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki środowiskowe zależy w głównej mierze od zastosowanych powłok ochronnych. W swojej standardowej wersji trapez dostępny jest jako blacha stalowa ocynkowana. To wariant najekonomiczniejszy. Aby znacząco podnieść jego właściwości użytkowe i estetyczne, można go również zakupić w wersji z powłokami poliestrowymi lub poliuretanowymi w ogromnej ilości kolorów z międzynarodowej palety RAL. W razie wątpliwości co do tego, jaki konkretnie trapez wybrać, warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma BPZ Stal.

Warto również wspomnieć o tym, iż blacha trapezowa sprzedawana jest również ze specjalistycznym filcem akumulującym skroplinę. Zabieg ten pozwala na montaż blachy bez konieczności zastosowania warstwy wstępnego krycia, do których zaliczyć można chociażby membranę dachową. Choć trapez może się podobać lub nie i stosunkowo rzadko stosuje się go na domach jednorodzinnych, to trudno znaleźć materiał, który charakteryzowałby się tak dobrym stosunkiem ceny do jakości.