Blachodachówka – czy warto postawić na ten typ pokrycia dachowego?

Materiał partnera
2020-02-08
Inwestorzy bardzo często zadają sobie pytanie dotyczące tego, czy istnieje sposób na stworzenie trwałego, lekkiego i relatywnie ekonomicznego pokrycia dachowego? Choć jeszcze do nie tak dawna rozwiązanie takie nie wydawało się specjalnie realne, to dzięki rozwojowi technologicznemu, z jakim mamy do czynienia z przypadku blachodachówek, stało się jak najbardziej możliwe. Czym konkretnie charakteryzują się nowoczesne blachy dachowe i komu warto zlecić ich montaż?

Blachodachówki – cechy charakterystyczne

Ze względu na swój ciężar właściwy oscylujący w granicach 4,5 kg/m2, blachodachówki należą do rodziny pokryć lekkich. Z technicznego punktu widzenia produkt jest niczym innym niż odpowiednio wyprofilowanym arkuszem blachy, który podobnie jak inne rodzaje pokryć, został zaprojektowany z myślą o pełnieniu funkcji użytkowej i estetycznej. Blachodachówki w zdecydowanej większości przypadków produkowane są w grubości 0,5 mm, choć oczywiście można zetknąć się z wartościami takimi jak 0,6 mm czy 0,7 mm. Poza stalą ocynkowaną, która stanowi rdzeń, powierzchnia blachy zabezpieczana jest specjalistycznie zaprojektowanymi powłokami ochronnymi wykonanymi na bazie poliestru lub poliuretanu.

Sprawia to, że blacha nabiera nie tylko pożądanego koloru, ale także staje się znacznie odporniejsza na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków środowiskowych. Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na gwarancję. Oczywiście im będzie ona dłuższa, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za materiał. Jako że blachodachówka montowana jest na stelażu z łat i kontrłat, może być z powodzeniem stosowana na dachach deskowanych i niedeskowanych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Blachodachówka arkuszowa i modułowa

Najpopularniejszym rodzajem blachodachówki są arkusze przycięte na zadany wymiar. Rozwiązanie takie staje się najbardziej ekonomiczną opcją na prostych połaciach dwuspadowych, ponieważ ilość odpadu montażowego ograniczona jest tutaj do absolutnego minimum. Nieco inaczej sprawa wygląda na dachach wielospadowych, czy kopertowych, gdzie wykonawca musi liczyć się z koniecznością częstego przycinania blachy. W ich przypadku zdecydowanie warto postawić na blachodachówką modułową, czyli taką, którą produkuje się w zunifikowanych wymiarach. Pozwala to wręcz idealnie zaplanować przebieg prac. Ponadto blachy modułowe cechują się wyższym profilem przetłoczenia, co sprawia, że doskonale imitują dachówkę ceramiczną.

Pokrycia blaszane układa się niezwykle szybko, aczkolwiek warto zadbać o to, aby prace zostały wykonane przez doświadczonych dekarzy, do których zdecydowanie zalicza się firma Pro-Dach Usługi Blacharsko-Dekarskie. Specjaliści zadbają także o montaż wszystkich niezbędnych akcesoriów, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć gąsiory baryłkowe, wiatrownice górne i dolne, pasy nadrynnowe, a także system rynnowy. Jak zatem wyraźnie widać blachodachówka może być traktowana w kategoriach bardzo konkurencyjnej alternatywy dla pokryć ciężkich.

Opracowanie artykułu: