Stal, jako wytrzymały stop żelaza z węglem, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wśród różnorodnych wyrobów hutniczych szczególnie interesujące są stale specjalnych przeznaczeń, z których powstają nietypowe elementy. Takie jak na przykład blachy kotłowe. Firma Stalexpert Stale Jakościowe oferuje szeroki wybór wspomnianych produktów. Natomiast w tym artykule przedstawiamy ich cechy oraz zastosowania.

Czym są blachy kotłowe?

Blachy kotłowe to materiały wykorzystywane głównie do budowy kotłów i zbiorników ciśnieniowych. Warto wiedzieć, że pracują często w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury sięgające nawet 600°C czy ciśnienie do 100 barów. Dobrze sprawdzają się w środowiskach chemicznie aktywnych. Jednakże konieczne jest dobranie odpowiedniego gatunku blach oraz ich grubości. Standardowo dostępne są one w grubościach od 2 mm do 100 mm, a grubsze na zamówienie.

Firma Stalexpert Stale Jakościowe, która sprzedaje produkty ze stali kotłowej i innej, powstała w 2008 roku i początkowo miała siedzibę w Zabrzu. W 2019 roku została przeniesiona na obrzeża gliwickiej strefy ekonomicznej do miejscowości Łany w województwie śląskim. Przedsiębiorstwo dostarcza certyfikowane produkty stalowe zgodne ze specyfikacją zamówień kontrahentów.

Właściwości blach ze stali kotłowej

Kluczowe właściwości blach kotłowych wynikają bezpośrednio z typu użytej do ich produkcji stali. Wyróżnia się między innymi wersje:

  • 16Mo3/1.5415

  • P265GH/1.0425

  • P355GH/1.0473

  • P355NH/1.0565

  • P355NL1/ 1.0566

Jak również P460NH/ 1.8935, P460NL/ 1.8915, 10CrMo9-/ 1.7380, 13CrMo4-/ 1.7335 i X12CrMo5/ 1.7362. Stal użyta do produkcji blach kotłowych charakteryzuje się świetną spawalnością oraz doskonałymi właściwościami mechanicznymi w wysokich temperaturach i ciśnieniach. Dodatkowo blachy kotłowe są odporne na korozję i utlenianie, co pozwala zapobiec uszkodzeniom kotłów podczas eksploatacji.

Opisywane blachy kotłowe są wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się je w energetyce, gdzie służą do produkcji kotłów i rurociągów. Sprawdzają się w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i naftowym jako podstawowy materiał do produkcji zbiorników i rurociągów, którymi transportowane są różnego rodzaju substancje chemiczne. Ze względu na odporność na wysoką temperaturę, blachy kotłowe używane są także do produkcji podgrzewaczy powietrza, ekonomizerów, przegrzewaczy, pieców i turbin gazowych. Korzysta z nich również przemysł stoczniowy oraz maszynowy, ponieważ gwarantują trwałość i antykorozyjność wielu urządzeń i maszyn.