Wyposażenie lokalu gastronomicznego to niełatwe zadanie – jego poszczególne elementy muszą być przede wszystkim bardzo wytrzymałe i przygotowane do eksploatacji w trudnych warunkach. Problemem bywa podwyższona wilgotność, spora ilość pary wodnej, a także ryzyko częstego występowania uszkodzeń mechanicznych mebli kuchennych i nie tylko. W przypadku blatów doskonałym rozwiązaniem są płyty HPL. Dowiedz się, dlaczego warto na nie postawić!

Czy blaty z HPL są odporne na korozję?

Jednym z wielu problemów w kontekście użytkowania elementów wyposażenia lokali gastronomicznych jest występowanie na ich powierzchni oznak korozji. Rdza to nieestetyczne ślady, które sukcesywnie prowadzą do degradacji materiału. Występują najczęściej tam, gdzie wilgotność jest podwyższona – czyli właśnie w kuchniach restauracji bądź hoteli. W tego typu pomieszczeniach doskonale sprawdzą się wspomniane już blaty z HPL. To rozwiązanie zalecane przez specjalistów z firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją takich wyrobów.

Przede wszystkim są one wodoodporne. Z tego względu same w sobie nie są narażone na korodowanie. Producent zadbał jednak również o resztę części tworzących gotową konstrukcję roboczą pozwalającą na wygodne przygotowywanie posiłków. Blaty z HPL umieszczane są na specjalnych stelażach ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo. W obu typach wykończenia opisywane warstwy zapewniają możliwość wykorzystywania elementów w wilgotnym środowisku – bez obaw o pojawienie się rdzy na ich powierzchni.

Jaka jest trwałość blatów z HPL?

W przypadku lokali gastronomicznych dużym problemem jest stosunkowo szybkie uszkadzanie materiałów, które zostały użyte do wykonania blatów roboczych. Jednym z polecanych rozwiązań w tym zakresie jest zastosowanie kamienia naturalnego. Należy jednak pamiętać, że to kosztowny wybór, a także problematyczny ze względu na bardzo duży ciężar gotowych elementów. Jeśli będą wykorzystywane w lokalach gastronomicznych, są narażone na zarysowania, a nawet ubytki spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi.

Takie niedogodności nie występują natomiast na blatach z HPL. Są one bardzo twarde, a zarazem wytrzymałe. Można je nawet poddawać działaniu związków chemicznych czy biologicznych – bez ryzyka wystąpienia śladów zniszczenia materiału. Wykazuje on ponadto odporność na promieniowanie UV. Dzięki temu blaty robocze z HPL świetnie sprawdzą się np. w mobilnych lokalach gastronomicznych – tymczasowych stoiskach plenerowych czy otwartych food truckach. Doskonałe właściwości opisywanego tworzywa uzyskiwane są nawet przy jego niewielkiej grubości sięgającej 10-13 mm.