Ogrodzenie posesji to jedna z ważniejszych inwestycji przy budowie domu. Zapewnia nam bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Najdroższym elementem ogrodzenia jest brama wjazdowa. Najczęściej przy wyborze rodzaju bramy kierujemy się względami estetycznymi oraz ceną. Zdarza się jednak, że to kształt działki czy rozmiar naszego pojazdu decydują o tym, który typ bramy wybieramy - przesuwną czy skrzydłową.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. To wygodne i estetyczne rozwiązanie. Najczęściej mają jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż linii ogrodzenia. Dzięki temu nie zajmują miejsca w głąb posesji. Bramy przesuwne mogą być montowane tylko na działkach o odpowiedniej szerokości. Skrzydło przesuwające się po szynie musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby się schować wzdłuż ogrodzenia.

Dostępne są dwa typy bram przesuwnych: samonośne i szynowe. W bramach nośnych skrzydło montowane jest na wysięgniku, dzięki czemu nie dotyka ono podłoża podczas otwierania i zamykania. Jak podpowiadają specjaliści z firmy Sigma, odróżnieniu od bram szynowych bramy nośne nie wymagają systematycznego usuwania liści czy innych zanieczyszczeń zalegających w prowadnicach. Jest to jednak droższe rozwiązanie.

Działanie bram szynowych jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu rolek przymocowanych do szyny. Szyny mocowane są w fundamencie, dlatego montaż tego typu bramy jest bardziej czasochłonny i skomplikowany. Cena tego rozwiązania jest jednak bardziej przystępna.

Bramy skrzydłowe

Bramy skrzydłowe składają się najczęściej z dwóch skrzydeł, które są montowane do specjalnych słupków lub betonowych murków. Wydają nam się przestarzałym rozwiązaniem w porównaniu do bram przesuwnych. Trzeba jednak pamiętać, że ich technologia znacząco się zmieniła przez ostatnie kilka lat. Bramy skrzydłowe mogą być równie nowoczesne co przesuwne. Kiedy warto się na nie zdecydować? Ten typ bramy doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wąskiej działki, która uniemożliwia montaż systemy przesuwnego.

Niestety, brama skrzydłowa zajmuje też sporo miejsca w głąb działki. Przepisy prawne wymagają, aby skrzydła uchylały się do wewnątrz posesji. Montaż bramy wymaga również odpowiedniego uformowania terenu. Zbyt duże nierówności czy nachylenia mogą być przyczyną problemów z samoistnym otwieraniem się bramy.

Główna zaletą bram skrzydłowych jest przede wszystkim ich piękny wygląd. Bramy skrzydłowe mają klasyczny styl, mogą też być bogato zdobione. Szczególnie zachwycają te kute na indywidualne zamówienie. Taka brama jest prawdziwą ozdoba posesji.

Brama automatyczna - wygodna i praktyczna

Brama, którą możemy otworzyć automatycznie bez wysiadania z samochodu to rozwiązanie, które doceni większość z nas zwłaszcza w razie niepogody - deszczu czy mrozu.

Automatyczne otwieranie bramy wjazdowej rozwiązuje też problem z bramami, których skrzydła trudno jest odpowiednio zabezpieczyć, aby nie uderzyły w samochód w trakcie przejazdu. Zdarza się, że rygle, zabezpieczające przed samoistnym otwarciem nie są wystarczająco skuteczne, zwłaszcza przy mocnych podmuchach wiatru. W tym przypadku skrzydło przytrzymywane jest przez mechanizm.

Nad instalacja napędu do bramy warto pomyśleć, zanim ja kupimy i zamontujemy. Nie wszystkie modele umożliwiają montaż odpowiednich siłowników.