Prace wysokościowe obejmują specjalistyczne usługi, w skład których wchodzi mycie elewacji budynków. Zmienne warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne to główne przyczyny zabrudzeń widocznych na ścianach, m. in. nieestetycznego, zielonego nalotu. Proces czyszczenia elewacji powinien odbywać się okresowo, w zależności od stopnia powstających na niej plam i osadów. Jak zyskać piękną i zadbaną fasadę budynków? Jakie są skuteczne metody czyszczenia elewacji? Czy warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tymi czynnościami?

Jak powstają zabrudzenia na ścianach?

Bez wątpienia na stan elewacji budynku wpływ ma lokalizacja. Ruchliwa ulica czy uprzemysłowiona dzielnica generuje wysoki poziom spalin, smogu i kurzu. Substancje te niekorzystanie działają przede wszystkim na człowieka, ale także na wygląd zewnętrzny domu, wnikając w głąb struktury. Mieszkanie w niedalekiej odległości od zbiornika wodnego wiąże się z obecnością wilgoci, co sprzyjać będzie rozwojowi grzybów i glonów, a sąsiedztwo lasu porastaniu mchem. Oprócz usytuowania, istotną rolę odgrywają warunki atmosferyczne, zwłaszcza ich ciągła zmienność. Kondycja tynków pokrywających ściany, mimo odpowiedniego zabezpieczenia czy impregnacji, nie zachowa niezmiennego stanu, kiedy działają na nią niekorzystne czynniki takie jak deszcz, śnieg, grad czy duże różnice temperatur. Jak mówią specjaliści z Amigo, oferujący czyszczenie elewacji, znaczący wpływ na stopień zabrudzenia zewnętrznych ścian ma rodzaj powierzchni. Im bardziej porowata struktura, tym bardziej będzie chłonąć szkodliwe dla niej związki.

Jak skutecznie myć elewację?

Posiadanie własnego domu wiąże się z wieloma obowiązkami, dotyczącymi dbania o jego otoczenie, pielęgnowaniem ogrodu oraz pracami porządkowym. To wszystko  przyczynia się do zwiększania walorów estetycznych całej posesji. W te czynności włączyć należy także mycie elewacji. Ze względu na to, iż część prac wykonuje się na wysokości, warto powierzyć je specjalistom, np. firmie Amigo, która posiada profesjonalny sprzęt oraz chemiczne środki przeznaczone do różnych typów powierzchni. Wstępny etap to oględziny. Metody przeprowadzanych zabiegów dostosowane powinny być do intensywności zabrudzeń, ich rodzaju oraz tego, czym pokryte są ściany. Niezbędnym urządzeniem w przypadku czyszczenia elewacji jest myjka ciśnieniowa z funkcją podgrzewania wody, która w połączeniu z preparatami skutecznie usunie nieestetyczne zacieki, smugi czy osady, pozostawiając tynki nienaruszone. Do zagrzybionych ścian konieczne będzie zastosowanie środków bakterio- lub grzybobójczych, w celu odkażenia danego obszaru. W końcowym etapie powinno się spłukać elewację czystą wodą, tak by nie pozostawić na niej resztek substancji chemicznych. Zaleca się wykonywanie tych czynności w okresie letnim, gdyż czyszczona powierzchnia szybko wyschnie. Dodatkowym zabezpieczeniem po procesie mycia jest konserwacja, czyli zaimpregnowanie powierzchni, dając jej dodatkową ochronę przed wnikaniem w nią szkodliwych i uporczywych zabrudzeń.