Ogrody zimowe to nie werandy ani nie szklarnie, mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nazewnictwo konstrukcji przydomowej łączącej wnętrze domu z ogrodem nie ma znaczenia. Podczas projektowania i zakładania ogrodów zimowych, firmy takie jak BTM Eurolinx muszą pamiętać o zachowaniu odpowiednich parametrów współczynnika przenikania cieplnego, ale nie tylko. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodów zimowy?

Ogrody zimowe pozwalają nie tylko zwiększyć atrakcyjność domu, ale przede wszystkim pozwalają cieszyć się dodatkową przestrzenią w domu. Ogrody zimowe mogą pełnić różne funkcje, które to są poniekąd uzależnione od miejsca usytuowania ogrodu względem stron świata.

Jak zbudować ogród zimowy zgodnie z prawem?

Nie zawsze potrzebne jest na budowę ogrodu zimowego dodatkowe formalności związane np. z pozwoleniem na budowę. Wszystko zależy od rozmiarów inwestycji. W przypadku ogrodów zimowych do 25 m2, gdy łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki – nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy w tym przypadku zgłoszenie budowy odpowiedniemu organowi w gminie. Gdy ogród będzie naturalną kontynuacją domu, czyli będzie jego integralną częścią, należy dodatkowo zachować odpowiednie odległości od granicy działki. W przypadku, gdy ogród będzie usytuowany „na ścianie” z oknami 4 m, 3m, gdy na ścianie bez okien. Inne sposoby planowania położenia ogrodu zawsze należy sprawdzać w ustaleniach planu miejscowego, które mogą niekiedy zezwalać budowę ogrodu w mniejszej odległości od granicy. Jeśli interesuje nas większych rozmiarów ogród zimowy, czyli powyżej 25 m2 należy przed ruszeniem z budową złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Jak usytuować ogród względem stron świata?

Przystępując do projektowania i budowy ogrodu zimowego, należy przede wszystkim spróbować określić jakie funkcje chcemy, aby pełnił? Odpowiedź na to pytanie pozwoli odpowiednio „dobrać” stronę domu, na której powinien stanąć ogród oraz da dużą podpowiedź odnośnie do rodzaju zalecanych materiałów czy konieczności wykonania ewentualnego ocieplenia w projekcie ogrodu zimowego. Ważne jest przy tym doświadczenie firmy wykonującej ogrody zimowe, gdyż pozwoli ono wychwycić ewentualne rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami klienta a możliwościami, jakie stwarza obiekt budowlany. Przykładem doświadczonej firmy zajmującej się tworzeniem i projektowaniem ogrodów zimowych jest firma BTM-Eurolinx, która pomaga uniknąć takich niezręcznych sytuacji dzięki dopracowanym pod każdym względem procedurom przyjmowania i realizacji zleceń.

Wracając do usytuowania ogrodu względem stron świata, najwięcej światła dostarczają ogrody, które są położone na ścianie południowej. Zaletą tych ogrodów jest możliwość wykorzystania bufora cieplnego z nagromadzającej się energii słonecznej (co pozwala ogrzać dom zimą) oraz ochrona latem przed ich przegrzaniem. Dużo światła zapewnią też ogrody zimowe usytuowane na ścianie zachodniej, które pozwalają na stworzenie atrakcyjnych oranżerii, w których z powodzeniem można zająć się hodowlą roślin zarówno egzotycznych, jak i ciepłolubnych.

Więcej „zachodu” jest z natury mało słonecznymi wystawami ogrodów zimowych. W przypadku ogrodów zimowych, których usytuowanie przypadałoby na ścianę wschodnią, na której światło dzienne jest jedynie w godzinach dopołudniowych, warto pomyśleć o zorganizowaniu w ogrodzie zimowym dodatkowego pomieszczenia domowego jak jadalnia lub salon. W przypadku ogrodów na ścianie północnej o równomiernym delikatnym oświetleniu słonecznym w ciągu dnia można zorganizować w nich miejsce wypoczynku, relaksu czy pracownie plastyczne.

Od wyboru usytuowania ogrodu zimowego zależeć będzie funkcjonalność budowanego ogrodu, dlatego, zamiast zdać się na przypadek, warto poświęcić swą uwagę na rozmowę z projektantem i wspólne wybranie optymalnej względem swoich oczekiwań orientacji ogrodu zimowego.