Budując wymarzony dom, stajemy przed wieloma wyborami. Jednym z nich jest decyzja dotycząca firmy wykonawczej oraz tego, czy jedna ekipa zajmie się działaniami od startu do wykończenia pod klucz, czy jednak postawieniem budynku do stanu surowego zamkniętego, a dalsze działania przekażemy komu innemu. O różnicach obu tych opcji opowiemy więcej w dalszej części artykułu z fachowcami firmy Zyg-Mar.

Co oznacza stan surowy zamknięty budynku?

Decydując się na podpisanie umowy z firmą budowlaną na wykonanie domu do stanu surowego zamkniętego, warto przede wszystkim w jej zapisach szczegółowo określić, jakie działania mają zostać wykonane. Dzięki temu każda ze stron będzie pewna co do oczekiwań i możliwości drugiej, a klarowność kontraktu zdecydowanie ułatwi jego końcowe rozliczenie.

Chcąc zrozumieć, czym jest stan surowy zamknięty budynku, najlepiej najpierw zapoznać się z tym, czym jest stan surowy otwarty. A jest to nic innego jak wykonanie wszystkich działań od fundamentów, do postawienia ścian, stropów, czy też dachu lub schodów. Konkretny zakres prac może różnić się w zależności od indywidualnych umów pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

Specjalista z branży działający w firmie budowlanej Zyg-Mar dodaje:

Stanem surowym zamkniętym określa się etap, w którym budynek po wykończeniu ścian, stropów itp. zostanie uzupełniony o okna oraz drzwi. To moment, w którym dom jest gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

Zalety z budowy domu pod klucz z jednym wykonawcą Zyg-Mar

Decyzja o powierzeniu całej budowy domu pod tzw. klucz, jednej firmie budowlanej, niesie za sobą szereg korzyści, z których czerpać może zarówno sam inwestor, jak i ekipa wykonawców.

Dla fachowców, którzy podejmują się budowy domu pod klucz, jest to duże ułatwienie, ponieważ mają oni możliwość ustalenia własnego harmonogramu prac, który dostosowują do swoich mocy przerobowych, wymagań technicznych każdego z etapów, czy też swoich pracowników. Gwarantuje to brak powstawania problemów i zastojów, wynikających z niedogadania pomiędzy poszczególnymi firmami.

Korzyści dla inwestora to przede wszystkim oszczędność. W przypadku podpisania umowy na wykonanie dużego zlecenia z jedną firmą zwykle można liczyć na lepsze warunki finansowe niż w przypadku wielu pojedynczych prac. Jednak oszczędność nie dotyczy tu jedynie pieniędzy, a również stresu, który mógłby towarzyszyć w trakcie doboru kolejnych wykonawców w taki sposób, by zgrywali się czasem i jakością z poprzednimi.

Budowa domu pod klucz przez firmę Zyg-Mar to gwarancja terminowego wykonania ustalonego wcześniej terminarza prac, wysokiego standardu pracy, a także indywidualnego podejścia do każdego projektu.