W zdecydowanej większości przypadków budynki jednorodzinne konstruowane są przy wykorzystaniu technologii murowanej. Jednakże nie jest to jedyna z dostępnych współcześnie opcji. Nie da się nie zauważyć, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się domy wykonane z bali drewnianych. To bardzo ciekawa propozycja, która pozwala wyróżnić swój dom spośród innych. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Z jakiego drewna?

Jako że w tym przypadku głównym elementem konstrukcyjnym budynku jest drewno, to zdecydowanie najwięcej uwagi należy poświęcić temu, aby było ono jak najwyższej jakości. Co jednak kryje się pod tym dość ogólnym pojęciem? Do budowy domów wykorzystuje się różne gatunki tego naturalnego surowca. Za najlepszy z nich uważany jest świerk skandynawski – charakteryzujący się ponadprzeciętną wytrzymałością na niszczący upływ czasu.

Niestety – wysokie koszty związane z jego zakupem sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję. Co zatem zrobić w tej sytuacji? Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Wood Construction, wcale nie musi oznaczać to rezygnacji z marzeń. Domy na terenie naszego kraju budowane są m.in. z  sosny, świerku i modrzewia. To tańsze i przede wszystkim sprawdzone materiały, które zdążyły już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Czy grubość bali ma znaczenie?

Dom drewniany musi zachwycać swoim wyglądem. Aby jeszcze bardziej podkreślić walory estetyczne budynku, wielu inwestorów decyduje się na wybór bali o dużych przekrojach. Takie podejście do sprawy oczywiście przyniesie pożądany efekt estetyczny, acz nie jest pozbawione wad. Nie należy zapominać o tym, że grubsze bale – choć prezentują się zjawiskowo – mogą z czasem pękać. Zjawisko to jest związane nie tyle z parametrami danego gatunku drewna, ile z naturalnymi procesami zachodzącymi w budynku. Dom drewniany nieustannie pracuje, a drewno kurczy się i rozkurcza pod wpływem wilgotności, a także różnic temperatury, które akurat w naszej strefie klimatycznej mogą być bardzo odczuwalne.

Jak zatem nie narażać się na popełnienie ewentualnego błędu? W kwestii prac projektowych oraz wykonawstwa należy zaufać jedynie najbardziej doświadczonym specjalistom. Zdecydowanie zaliczają się do nich fachowcy z firmy Wood Construction, którzy dzięki umiejętności indywidualnego podejścia do każdego zlecenia od lat zapewniają swoim klientom najwyższy standard współpracy. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki cenowe, ale także rzetelne doradztwo techniczne i kompleksową obsługę inwestycji.