Wzniesienie domu jednorodzinnego to spore wyzwanie, które związane jest nie tylko z budową elementów konstrukcyjnych na gruncie, ale też pod ziemią. Podczas robót z tym związanych niekiedy ujawniane są zabytki. W takiej sytuacji należy uchronić je przed uszkodzeniem, czym zajmie się archeolog. Jak dokładnie przebiega wykonywany przez niego nadzór przy budowie domu?

Kiedy nadzór archeologiczny jest na budowie wymagany?

Niektóre z działek budowlanych znajdują się w tzw. strefie ochrony archeologicznej. Oznacza to, że na wybranym obszarze możliwe jest zlokalizowanie zabytków w toku prowadzonych robót ziemnych. Takie prace są z kolei niezbędne przy budowie domu. Jeśli nasz teren znajduje się we wspomnianej strefie, na czas realizacji inwestycji ustanowiony zostanie nadzór archeologiczny. Wyznacza się go również w sytuacji, gdy na działce zostaną znalezione i zgłoszone zabytki.

Objęty nadzorem może być też obszar znajdujący się w niewielkiej odległości od istniejących już stanowisk archeologicznych. Prowadzone na nich prace mogą zostać rozszerzone, co z kolei przełoży się na rozpoczęcie działań na naszej działce i ustanowienie na niej wspomnianego nadzoru. Pracownia archeologiczno-konserwatorska Maria Karolina Kocińska świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie, wykonując niezbędne czynności w krótkim czasie i w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na realizację inwestycji. Jak zatem dokładnie przebiega i na czym polega nadzór prowadzony przez archeologa?

Jak wykonuje się nadzór archeologiczny?

Kontrola specjalisty polegająca na ochronie zabytków przy budowie domu to przede wszystkim śledzenie postępów prac ziemnych. Ingerencja w grunt przy wykopach fundamentowych lub przygotowywaniu przyłącza może bowiem ujawnić ślady działalności człowieka sprzed wielu lat. Muszą być one zabezpieczone i dokładnie opisane, czym także zajmuje się archeolog podczas pełnionego przez niego nadzoru. Ostatecznie dokonuje on kluczowego wpisu w dzienniku budowy, który umożliwia dalszą realizację inwestycji.

Nadzór archeologiczny to zatem głównie kontrola prac ziemnych i ustanawianie stanowisk w miejscach odnalezienia zabytków. Działania w tym zakresie stanowią dodatkowe obciążenie finansowe dla inwestora, ale sporych wydatków można uniknąć. W tym celu postawmy na pracownię archeologiczno-konserwatorską, która przeprowadzi nadzór w możliwie najkrótszym czasie oraz bez narażania właściciela działki na wysokie koszty. Mogą być one także związane z opóźnieniem realizacji prac ziemnych, dlatego tak istotne jest sprawne wykonanie czynności archeologicznych.